Cena elektřiny hledá nové dno. Koho bere s sebou?

Ceny elektřiny (jednoletý kontrakt) v Evropě prorazily mýtickou laťku 30 eur za MWh a zůstávají na minimu. Souběh dlouhodobějších i krátkodobějších vlivů srazil elektřinu na české burze na nejnižší hodnotu od jejího vzniku, německou elektřinu na dvanáctileté minimum. Posledním hybatelem byl propad čínského akciového trhu (který s sebou strhl ostatní trhy po celém světě včetně komoditního) v důsledku obav o zpomalení růstu čínské ekonomiky. V souvislosti s tím propadla i cena uhlí, která se do ceny elektřiny zásadní měrou promítá.

Cena elektřiny na burze v tomto týdnu klesla pod 30 eur za MWh, což je z pohledu české energetické burzy historické minimum. Konkrétně kontrakt na dodávku jedné MWh elektřiny na příští rok klesl v pondělí na 29,65 eur za megawatthodinu a ani v průběhu týdne se nad laťku 30 eur nevyšplhal. Aktuálně se pohybuje na ceně 29,72 eur.

Cena elektřiny ovšem klesá již několik let a zatím se tento propad nepodařilo zastavit. Český trh s elektřinou je silně navázaný na ceny německé elektřiny, které padají v podstatě nepřetržitě od roku 2011. I zde se cena elektřiny propadla pod laťku 30 MWh, dnes se nad ní opatrně vrací.

Proč cena elektřiny klesá?

Nízké ceny elektřiny v Německu má částečně na svědomí kancléřka Angela Merkelová díky své energetické koncepcí Energiewerge z roku 2010, která počítá s vysokým podílem elektřiny z obnovitelných zdrojů. V důsledku toho silně narůstá objem energie z větrných a solárních elektráren-ze současných 28 % by měl podíl energie z obnovitelných zdrojů narůst do roku 2035 na 60 % a do roku 2050 až na 80 %. Přechod k zelené energii, která se díky své nižší ceně dostává do sítě přednostně, tlačí na marže energetických společností jako je RWE nebo EON.

K poklesu ceny elektřiny přispívá i dlouhodobější pokles cen komodit. V tuto chvíli jsou prakticky tři faktory, které do ceny elektřiny promlouvají – cena uhlí, částečně i cena ropy a především cena emisních povolenek. Nízké ceny těchto vstupů jsou také důvodem, proč cena elektřiny dlouhodobě padá. Bloomberg Commodity index, který zahrnuje 22 komodit, se toto pondělí propadl na nejnižší úroveň od roku 1999. Co se týče ceny elektřiny, ta se během posledních 4 let propadla na polovinu. Negativní vliv má i útlum ekonomik a ruku v ruce jdoucí snížená poptávka po energiích, spolu s teplejšími zimami a vyšší energetickou efektivností.

Co to znamená pro akcie energetických firem?

Energetickým firmám jako jsou E.ON, RWE či domácí ČEZ snižují padající ceny elektřiny marže i zisky. Ziskovost evropských energetik má přitom zůstat pod tlakem i v následujících letech. Poslední propady elektřiny si vyžádaly kolečko snižování cílových cen jednotlivých titulů, celkové vyhlídky pro sektor mají negativní vliv na cenu akcií jednotlivých společností. Konkrétně EON a RWE se staly největšími propadáky z celého německého indexu DAX. Od začátku roku propadly ceny těchto akcií o 30,4 % v případě společnosti E.ON, respektive o 47,3 % v případě RWE. Akcie ČEZu jsou na tom nejlépe z tohoto sektoru, stejně tak jako společnost sama, a od začátku roku odepsaly „pouhých“ 7,5 %. Společnosti se přitom alespoň daří navzdory klesajícím čistým ziskům vyplácet atraktivní dividendu (40 Kč z loňského zisku, náš odhad počítá s výplatou 40 Kč na akcii i z letošního zisku). Lze očekávat zhoršení výsledků kvůli současným cenám elektřiny?

V tuto chvíli vzhledem k zajištěným předprodejům na letošní i z větší části příští rok se nová minimální cena elektřiny ve výsledcích ČEZu příliš neprojeví. Ovlivnila by výsledky v dalších letech, pokud by zůstala na takovýchto úrovních. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet cena emisních povolenek a zda zafunguje program tržní stabilizační rezervy, schválený Evropským parlamentem, který má zajistit snížení přebytku povolenek na trhu. Program by měl být spuštěn od roku 2019. Zvyšující se cena povolenek by měla pozitivně promluvit do ceny elektrické elektřiny i výsledky ČEZu. Do roku 2017 však bude pravděpodobně provozní zisk i čistý zisk společnosti klesat.

Co na to těžaři?

Jak již bylo zmíněno, cenu elektřiny v posledních dnech poslal níže pokles ceny uhlí na trhu. Tento pokles bude mít pravděpodobně drastičtější dopady pro těžaře, než současný pokles ceny elektřiny pro energetické společnosti.

Marže těžebních firem jsou velmi malé, jakékoli další poklesy v cenách uhlí tak mohou být pro některé společnosti kritické. Současný pokles ceny uhlí v souvislosti s propadem čínského akciového trhu je v tuto chvíli špatnou zprávou pro těžaře především z pohledu dojednávání čtvrtletních cen s odběrateli, které by mělo nastat v nejbližších dnech či týdnech. Aktuální tržní ceny uhlí jsou při takovýchto jednáních důležitou indikací.

Co se týče domácího těžaře NWR, pro toho by byly další poklesy v ceně uhlí likvidační. Sama společnost při zveřejňování svých výsledků za 2. čtvrtletí varovala, že při dalším poklesu cen uhlí jí hrozí v roce 2016 nedostatek hotovostních zdrojů. Ke konci června vykázala společnost hotovost ve výši 89 mil. eur – pokud hotovost NWR poklesne pod hranici 40 mil. eur, dojde k okamžitému požadavku splacení celého dluhu, což by prakticky znamenalo bankrot společnosti.

Newsletter