Cena mědi padá v nejdelší sérii od roku 2008

Cena mědi na trhu COMEX pokračuje v poklesu a vymezuje nejdelší sérii ztrát od roku 2008. Vše uprostřed obav z poklesu poptávky díky zpomalení evropské ekonomiky a očekávání snížení růstu čínské ekonomiky pro příští rok.

„Jsou zde jasné známky toho, že oživení eurozóny ztrácí na síle,“ řekl včera prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Včerejší data ukázala, že německý export klesl nejvíce od srpna roku 2009. Podle Shanghai Securities News očekává čínská, vládou kontrolovaná agentura ekonomického výzkumu, růst čínské ekonomiky v roce 2015 o 7 procent, vládním cílem pro letošek je 7,5 . „Propojují se a zesilují obavy, že útlum globální ekonomiky ve finále povede k poklesu poptávky po mědi a celkově průmyslových komoditách,“ shrnuje Daniel Briesemann, analytik Commerzbank ve Frankfurtu nad Mohanem.

Tříměsíční kontrakt na dodávku mědi dnes ztratil 1,3 procenta na 6,631 dolaru za tunu (London Metal Exchange). Tento týden je sedmým v řadě s týdenním odpisem hodnoty. Futures na dodávku komodity v prosinci také klesají, o více jak procento a dostaly se pod úroveň 3.000 USD, vyplývá z dat burzy Comex v New Yorku.

Bloomberg Commodity Index klesá druhým dnem z posledních tří, benchmark evropských akcií Stoxx Europe 600 Index míří k největšímu týdennímu propadu od roku 2012.

Čína je světově největší odběratel mědi a Německo je na třetím místě. Německá ekonomika je největší v eurozóně a v současné chvíli také největší obavou v rámci Evropy. Další je případný pokles ekonomiky Itálie.

Jak ukázala denní data, zásoby mědi monitorované LME klesly o 0,2% na 149 650 tun. Objednávky k přeskladnění klesly o téměř polovinu za tři týdny a dnes o další více jak procento, měď k okamžitému dodání obchoduje o 61 dolarů nad úrovní tříměsíčního kontraktu na trhu LME. Také hliník, nikl, olovo a cín dnes klesají.

Newsletter