Cena platiny je nižší než zlato. To se stává jednou za život

Platina je jeden z nejvzácnějších kovů na světě a mezi investory je stále oblíbenější. V současnosti však představuje velmi zajímavou investiční příležitost. Co všechno o ní potřebujete vědět, pokud uvažujete o investici?

Platina je podobně jako zlato považována za „bezpečný přístav“, investoři proto nakupují platinové slitky a mince kvůli zabezpečení svého portfolia. Cena platiny je právě nyní mimořádně nízká. Je dokonce levnější než zlato, běžně přitom dosahuje dvojnásobku jeho ceny. Pro investory se tím stává skutečně zajímavou. Stejně jako stříbro je platina investiční a zároveň průmyslový kov. Má stříbřitě bílou barvu, je velmi těžká a chemicky mimořádně odolná. Díky svým vlastnostem je v průmyslu prakticky nenahraditelná.

Největší využití nachází při výrobě katalyzátorů do dieselových motorů. Velký nárůst poptávky se nyní očekává v Číně. Země zpřísňuje emisní standardy, což prodej katalyzátorů vystřelí nahoru. Platina se hojně využívá také při výrobě elektroautomobilů na vodíkový pohon – na jeden vodíkový palivový článek je potřeba jedna unce platiny.

Platina je také nazývána „zlato bohatých“, protože je vždy považována za dražší a vzácnější než zlato. Oproti zlatu a stříbru, drahým kovům známým již starověkým civilizacím, byla platina objevena poměrně pozdě – až v 18. století. K tomu patrně přispěl fakt, že co se týče jejího množství na Zemi, je mnohem vzácnější než zlato a stříbro. I v případě roční produkce je platina zhruba 15–20krát vzácnější než zlato.

 

Ročně je jí vytěženo cca 200 tun, což je mezi pěti až deseti procenty roční produkce zlata. I přesto se platina v současnosti prodává za nižší cenu než žlutý kov, přičemž tato situace nastala jen párkrát za posledních 100 let. A tento ojedinělý úkaz nastal i nyní. Platina je vzhledem ke zlatu na své nejnižší hodnotě. Je to skutečně výjimečná situace. Taková, která přichází jednou za lidský život. Momentálně se její cena pohybuje okolo 919 dolarů za trojskou unci.

Ryba (Golden Gate): Doporučuji stříbro. Se zlatem podraží o 5 %

Platina se nikdy neprodává dlouho za cenu nižší, než je zlato. Očekáváme proto, že její cena velmi brzy opět překoná cenu zlata. Platiny začíná být navíc nedostatek. Poslední rok se vytěžilo 7,9 milionu uncí a poptávka činila 8,2 milionu uncí. To znamená deficit ve výši 300 tisíc uncí. Byl to zároveň pátý rok v řadě, kdy se spotřebovalo více platiny, než se jí vyprodukovalo. Nejbohatší světová naleziště jsou v Jihoafrické republice a Zimbabwe, které zajišťují více než 80 procent celkové světové produkce.

Geopolitická rizika, časté stávky a další nestabilita v těchto státech mohou způsobovat výpadky v produkci a tím razantní nárůst ceny platiny. Současná investiční příležitost tak nemusí trvat dlouho, platina v tomto roce již začala růst rychleji než zlato a očekáváme, že její cena dosáhne v krátké době až dvojnásobku ceny zlata.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter