Cena ropy bude klesat

Americká ekonomika se možná brzy dočká stimulu v podobě neočekávaného poklesu cen ropy. Konvenční moudro praví, že ceny benzinu obvykle rostou se zvyšováním teplot a spotřebitelské poptávky. Tento nárůst obvykle přichází v momentě, kdy se Američané vracejí zpět do svého pracovního módu po přerušení v podobě amerického svátku práce.

Momentální situace však nahrává jinému scénáři. Podle Energy Information Administration (EIA) čeká ceny benzínu u čerpacích stanic v USA opravdový sešup z důvodu zvýšené produkce surové ropy a snížené globální poptávky. Podle analytiků společnosti Reuters by průměr ceny Brentu za celý letošní rok měl činit 105,90 USD za barel, zatímco v dosavadním průběhu roku dosáhl 108,19 dolaru. Ve zbytku roku by tak měla průměrná cena činit 104,26 USD za barel, což je asi o šest dolarů méně, než činí aktuální cena na trhu.

Rostoucí produkce zvýšila americké zásoby ropy momentálně čítající až 398 milionů barelů. To je nejvyšší úroveň od roku 1931. Na druhé straně, poptávka klesá jak z cyklických důvodů tak i sekulárních. Z dlouhodobého hlediska je zcela patrný americký demografický vliv působící na cenu ropy, kdy starší lidé odcházející do důchodu mají tendenci méně jezdit autem. Také vládní regulace omezující spotřebu paliva u osobních a nákladních automobilů nelze brát jako aspekt zvyšující ceny ropy. Nejen, že je dnešní spotřeba automobilů výrazně nižší než tomu bylo v minulosti, ale pořád více využívaná možnost nastavení k přechodu do úsporného režimu vede k celkově menší spotřebě  a tudíž i nižší poptávce. V neposlední řadě je tu pak stále se zvyšující popularita hybridních vozidel, které ke svému pohonu využívají kombinaci benzínu s nějakou formou elektrického pohánění.

Kromě kontrasezóního poklesu cen je benzín v USA momentálně levnější než tomu bylo v tomto období loňského roku, a co víc, v několika oblastech Spojených států jsou ceny benzínu nejníže od roku 2011. To poukazuje na fakt, že poptávka ropy postupně klesá od momentu, kdy dosáhla svých maxim v roce 2007.

Pokud bude tento trend pokračovat (tedy pokud se produkce rafinérií nepřeruší kvůli válce nebo hurikánu) lze to brát jako pozitivní signál pro americkou ekonomiku. Efekt poklesu cen u tak nezbytného zboží jako je benzín lze považovat jako podobný efekt, který má na ekonomiku snížení daní. Každý cent poklesu ceny benzínu znamená navrácení jedné miliardy dolarů do kapes amerických občanů – tedy peníze které s velkou pravděpodobností budou utraceny.

Newsletter