Cena ropy padá, poptávka však roste. Proč?

Cena ropy se v posledních dnech pohybuje jako na houpačce. Po vlně poklesu přišel poměrně razantní odraz, díky kterému se Brent dostal až nad hranici 50 dolarů za barel a WTI nad 45 dolarů. Silný růst byl dle informací serveru CNBC způsoben jednak Organizací zemí vyvážejících ropu, která během včerejška přiznala zvýšené obavy ohledně trvajícího cenového pádu. Svou trochou pak přispěla i data, jež ukázala pokles měsíční produkce americké WTI pod 9,3 milionů barelů denně.

Dnes však opět přišel zvrat o 180 stupňů. Po včerejším raketovém růstu, kdy jak Brent, tak i WTI umazaly během jednoho dne veškeré srpnové ztráty, oba druhy padají, a to o 6,24 % až na 50,11 dolarů za barel a o 6,06 %, což odpovídá ceně na 45,67 dolarů za barel.

Dle dat, která zpracoval Ed Yardeni, vedoucí investiční stratég společnosti Yardeni Research, však tomuto zvratu předcházel poměrně výrazný nárůst poptávky. Yardeniho měsíční analýza ukázala, že za posledních 12 měsíců končících v červenci se poptávka po ropě zvýšila až na 94,6 milionů barelů za den, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 1,9 % (viz graf č.1).

Tento vývoj byl pozorovatelný jak u rozvojových ekonomik, tak i v případě těch vyspělých. V případě Číny vzrostla poptávka po ropě v červenci o 5,4 % oproti 0,2 % z předchozího roku. V případě Indie byl pak pozorován růst o velikosti 5,6 %, což je největší tempo pozorované od dubna 2008.

I přesto, že poptávka stoupla, cena ropy během sledovaných měsíců spadla. Na vině je silná převaha nabídky, která má svůj původ především na Blízkém Východě. Důkazem budiž stále klesající poměr světové poptávky a nabídky, který se za července zastavil na úrovni 1,01, což je nejnižší hodnota od února 2007 (viz graf č.2).

Newsletter