Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Cena zlata během měnové krize

Minulý týden oznámila Evropská centrální banka zahájení programu kvantitativního uvolňování, v jehož rámci hodlá měsíčně nakupovat soukromé a státní dluhopisy o hodnotě 60 miliard eur. Na tento krok okamžitě zareagovaly jak evropské akciové indexy, tak i společná evropská měna. Ta během jednoho dne klesla vůči dolaru o téměř 300 bazických bodů. Tento týden v pátek se měnový pár obchodoval kolem úrovně 1,13 eura za dolar. Většina analytiků pak věří, že se měnový pár ještě více přiblíží ke své paritě.

Euro nejslabší od roku 2003

V rámci těchto událostí se část evropských investorů rozhodla konvertovat své prostředky z evropské nekryté měny do hmatatelného instrumentu s dostatečnou vnitřní hodnotou, kterým je zlato. Žlutý kov denominovaný v eurech si v rámci posledních dvou let prošel nejprve výrazným poklesem, ze kterého se dostal do pásma 920-980 euro za trojskou unci, kde se obchodoval po většinu roku 2014. Odraz přišel až se zasedáním ECB ve čtvrtek 22. ledna. Od té doby vyskočila cena zlata až na 1120 euro za unci (viz. Graf č.1). Tento vývoj je dle Johna Rubino, který vede server dollarcollapse. com, typický pro situaci měnové krize, kdy si lidé uvědomí, že jejich vláda, resp. centrální banka, nezmůže nic a nechá měnu padnout. Tehdy pak dojde na hromadný úprk směrem k tzv. bezpečným přístavům, mezi které se řadí i zlato.

Peter Shiff o repatriaci německého zlata

Razantní nárůst ceny zlata však nepozorujeme pouze v Evropě. Stejný vývoj probíhá i v případě žlutého kovu denominovaného v kanadském dolaru, kde se cena zlata vyšplhala až na 1600 kanadských dolarů za unci (viz. Graf č.2).

Dá se říci, že celý tento vývoj je čistě specifický podle událostí ve vybraných zemích či regionech. Evropané začínají silně nedůvěřovat své vládě, a proto se přesouvají na trh se zlatem, aniž by se dál dotazovali, jaký bude další vývoj na trhu nekrytých měn. Stále ale většina zřejmě věří, že se Evropské centrální bance podaří celou situaci ustát bez větších potíží. Podle Rubina však dříve či později přijde fáze, kdy si lidé uvědomí, že kurzový vývoj není odvozen pouze od politiky konkrétních institucí, ale od samotné zvrhlé podstaty nekrytých měn. Tehdy bude globální vývoj ceny zlata vypadat stejně jako teď v Evropě, avšak čísla budou mít za sebou mnohem více nul.

Marc Faber předvídá zlatou rally

Gartman věří zlatu

Newsletter