Cena zlata? Více napoví dolar

Před pátečním zveřejněním americké zprávy o zaměstnanosti bylo zlato pod značným tlakem. Sledovali jsme, jak se cena vrátila zpět ke klíčové oblasti podpory mezi 1 300 – 1 310 USD/unce. Pokud se v tuto chvíli podíváme, co vlastně zlatem hýbe, je to v podstatě vše jen o dolaru. Když se podíváme na sílu dolaru v posledním týdnu, v podstatě koresponduje s oslabením zlata, a protože cena zlata v eurech se víceméně neměnila, naznačuje to, že klíčovým hybatelem zlata je v tuto chvíli dolar. Ten je tedy klíčem k budoucnosti nebo alespoň k nejbližším vyhlídkám pro zlato. A páteční zpráva o zaměstnanosti je pro něj klíčová.

Otázkou však i po tak silném oživení dále zůstává, zdali a jak dlouho to ještě může pokračovat. Nebo už je to konec? Možná nám něco vyjeví následující grafy.

Nejprve dlouhodobá perspektiva. Zde je graf znázorňující medvědí trh trvající od roku 2011.

Mezi roky 2011 a 2015 trh výrazně prodával. Od loňského prosince jsme pak zaznamenali silné zotavení. Jak ale vidíme na grafu, dosáhli jsme trendové rezistence na úrovni 1 380 USD/unce, což zároveň odpovídá 38,2% zpětnému poklesu prodejů. Tato procenta představují klíčovou Fibonacciho úroveň, která je pečlivě sledována a trhem využívána.

Zaměříme-li se pouze na chování cen v posledním roce, vidíme rostoucí trend od minima v loňském prosinci až k maximu v květnu; v květnu jsme se dočkali korekce na 1 200 USD/unce, což byla korekce o 38,2 %.

Od té doby se trh dostal na další maximum, dostali jsme se až k oblasti 1 375 USD/unce  a dotkli se víceleté rezistence. Nyní nás opět čeká korekce.

Pokud se podíváme na následující graf nebo opět použijeme oněch 38,2 % jako měřítko, kam až můžeme spadnout, zjistíme na grafu níže, že podporu můžeme najít kolem 1 250 USD/unce.

V tuto chvíli si myslíme, že to je nejníže, kam může zlato spadnout. Dolar na tom značně závisí, takže bude nutné, aby dolar ještě posílil, což je i naše krátkodobá prognóza. Tím bychom se dostali k výše uvedené oblasti podpory, ale předpokládáme, že v oblasti mezi 1 250 a 1 300 USD/unce se opět objeví kupující, protože dlouhodobé vyhlídky pro zlato jsou pozitivní, alespoň dokud bude trvat celosvětové stlačení výnosů. A tato situace se hned tak nezmění.

Newsletter