Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

Cena zlata zažila strmý pokles. Cílová hranice? 700 dolarů

Včerejší proslov Janet Yellenové před senátním bankovním výborem vzbudil na trhu se zlatem pořádný poprask. Cena zlata klesla v časovém rozmezí 10 minut o celé 1 procento a dostala se pod hranici 1300 dolarů za unci, kde se hodnota zlata nepohybovala již téměř měsíc.

Ale spíše než obětí jednoho masivního makléřského obchodu, zdá se, že cenový pohyb kovu byl reakcí na o něco méně holubičí výhled Fedu, než někteří držitelé zlata očekávali. „Je to jednoduché,“ řekl expert na zlato George Gero z RBC Capital Markets. „Yellen byla o trochu více jestřábí, než se očekávalo. To signalizuje vyšší sazby spíše dříve než později, což je svým způsobem protiinflační, a zároveň to představuje konkurenci pro zlato.“ 

Koneckonců, zlato nenese výnos. V momentě, kdy výnosy ostatních bezpečných aktiv, jako jsou vládní dluhopisy, stoupají, zlato se stává méně atraktivní. Přesto však několik obchodníků poznamenalo, že rychlost poklesu ceny zlata, vzhledem k připomínkám Yellenové, které nebyly až tak překvapující, je přinejmenším zvláštní.

Toto zvýšení objemu vedlo ke spekulaci, že futures zlata klesly, protože někdo likvidoval pozice v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Ale Eric Hunsader z Nanex říká, že něco takového se neshoduje s tím, co nabízejí data.

Chicagský obchodník Jim Iuoria si vysvětluje daný pohyb ceny zlata komplexněji. Iuorio věří, že jeden z velkých obchodníků přistoupil k prodeji zlata, což zobchodovalo stop lossy na úrovni kolem 1300 amerických dolarů, jež následně tlačily cenu zlata směrem dolů.

„Byl to velký objem najednou a Yellen nám opravdu nesdělila nic nového,“ řekl. „Myslím, že někdo jen čekal na nějaký důvod proč neprodávat, a když mu ho Yellen nenabídla, přistoupil k prodeji, což spustilo lavinu dalších prodejních příkazů.“

Cílová hranice? 700 dolarů

Když byla v dubnu roku 2012 vydána kniha Yoniho Jacobse „Gold Bubble: Profiting from Gold´s impending Collapse“, cena zlata se pohybovala kolem 1650 dolarů za unci. Nyní se cena zlata nachází pod 1300 dolary. Ale Jacobs, hlavní stratég firmy Chart Prophet Capital, si nemyslí, že by byl propad ceny zlata u konce.

„Dlouhodobým cílem je stále 700 dolarů, což znělo mnohem směšněji před několika lety,“ řekl Jacobs.

„Podíváte-li se na dlouhodobý graf, uvidíte, že jsme se dostali na hranici 700 dolarů v 80. letech, kdy se na trhu zlata tvořila velká tržní bublina. V průběhu recese v roce 2008 zlato kleslo až na hodnotu 680 dolarů za unci, takže kolem této úrovně se nachází jasně definovaná trendová linka,“ řekl.

Přesto Jacobs nepředpokládá strmý pokles bez přítomnosti korektur. „Je zřejmé, že nic neklesá tak dramaticky rychle. S největší pravděpodobností budeme při poklesu svědky delších pauz,“ řekl.

V současné době vidí úrovně podpory ve vzdálenosti 1000 dolarů a 1200 dolarů, a bere na vědomí, že je tu určitá pravděpodobnost, že se cena zlata od těchto úrovní odrazí směrem nahoru. Obraz v dlouhodobém horizontu je podle něj však jasný.

Jacobs říká, že zlato se nachází v situaci, jejíž východiskem není nic jiného než dlouhodobý pokles. Na jedné straně, v případě rostoucí ekonomiky, lidé neprahnou po bezpečných útočištích, jímž zlato je. Ale na druhou stranu, když recese zasáhne, deflační tlaky mají tendenci, aby všechny třídy aktiv klesaly spolu. Koneckonců, zlato neposkytlo moc bezpečné útočiště v roce 2008.

„Takže i když má člověk obavy o globální ekonomiku, nákup zlata není efektivním řešením.“ dodal Jacobs na závěr.

Newsletter