Centralizujme decentralizované! EU chce znát vaši BTC peněženku

Centralizujme decentralizované! Přesně to zaznívá z Evropské komise, kde byl předložen návrh na vytvoření centralizované databáze uživatelů digitálních měn. Proč? Stále stejná písnička. EU chce zabránit dalšímu financování terorismu, které (prý?) probíhá především skrze kryptoměny, stejně tak chce podchytit i praní špinavých peněz.

Komise v návrhu proklamuje, že veškeré transfery digitální měn, včetně bitcoinu, nejsou nikterak monitorovány a nespadají tudíž pod dohled veřejných orgánů EU. Proto by měl být vytvořen nový funkční rámec, ve kterém by tyto nedostatky byla napraveny.

„Za tímto účelem budou příslušné instituce shromažďovat, zpracovávat a zaznamenávat osobní data, která bude možné v určitým případech poskytnout dalším veřejným autoritám, jako například finančním zpravodajským orgánům, případně těm soukromým, jež jsou součástí té samé skupiny,“ přepisuje slova návrhu server Coin Telegraph.

V rámci takto navrženého prostředí, které by po všech evropských kryptoměnových startupech vyžadovalo sběr citlivých informací o vlastních klientech, vznikl Článek 65 transpozice 4. AMLD. Ten by do budoucna vyžadoval vznik pravidelně udržované a aktualizované centrální databáze registrovaných uživatelů digitálních měn, jež by měla spatřit světla světa do června 2019. Úřady by tak získaly přístup nejen k adresám digitálních peněženek, ale rovněž i k dalším identifikačním údajům uživatelů, včetně prohlášení o účelu použití digitálních měn.

Snaha o podobné „znásilnění“ decentralizovaného systému kryptoměn se objevila už několikrát a i v tomto případě budou úřady čelit problémům. Nejzávažnějším se jeví hrozba zneužití osobních dat, která souvisí s nedostatečnou úrovní kybernetického zabezpečení. Evropské vládní agentury i neziskové organizace jsou terčem kyberútoků celkem pravidelně už od roku 2004. Podle serveru Coin Telegraph dosáhl počet prolomení 229, což jasně svědčí o zastaralosti používaných IT systémů.

Newsletter