Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Centrální banky nenechají trhy padnout. Spekulativní horečka může pokračovat

Zdroj: Depositphotos

Vysoké ocenění akcií má co dočinění s kombinací měnové a fiskální politiky. Trh se zároveň dívá dopředu, vysoká cena tak signalizuje, že investoři očekávají návrat k normálu, byť s výrazně vyšším zadlužením vlád a soukromého sektoru. Centrální banky navíc vysílají jasný signál, že trhy padnout nenechají. Nedivím se proto, že u některých aktiv panuje spekulativní horečka. Nepřekvapilo by mě, kdyby i nadále pokračovala, řekl v rozhovoru ředitel společnosti XTB pro Česko a Slovensko David Šnajdr.

I když celý loňský rok probíhala koronavirová pandemie, akciové trhy se zejména díky Americe držely hodně vysoko. V USA byly navíc volby, které však trhy nakonec moc neovlivnily, alespoň ne v negativním duchu. Co bylo toho důvodem?

Vysoké ocenění akcií má rozhodně co dočinění s kombinací měnové a fiskální politiky. Budeme-li se bavit o situaci v USA, spojení historicky nejvyšších rozpočtových deficitů, rozdávaní peněz domácnostem a vysoké podpory v nezaměstnanosti umožnilo nepracujícím lidem překlenout složité období bez příjmu. Nízké sazby a nákupy korporátních dluhopisů ze strany centrálních bank pak umožnily řadě firem financovat se za velmi výhodných podmínek, i když třeba poptávka po jejich produktu a službách zkolabovala. Trh se dívá dopředu a vysoká cena akcií signalizuje, že investoři očekávají návrat k normálu, byť s výrazně vyšším zadlužením vlád a soukromého sektoru.

Nevytvořila se na akciových trzích bublina, která může splasknout? Zejména nám jde o ceny technologických titulů jako Amazon, Microsoft, Facebook, Apple nebo Tesla.

Microsoft, Amazon, Google nebo Apple jsou sice historicky dražší, zároveň jsou to ale společnosti, které mají globální dosah, dominantní postavení na trhu a generují obří objemy hotovosti. Pak máme Teslu, AirBnb, DoorDash, Snowflake a další firmy, které sice mohou být zajímavým růstovým businessem, jejich valuace jsou ale vzhledem k penězům, které generují, astronomické. Trh si výrazně připlácí za růst. Stále existuje i řada společností, které jsou v tradičních odvětvích a třeba tolik nerostou, ale jejich valuace jsou relativně příznivé.

David Šnajdr, Zdroj: XTB
David Šnajdr, Zdroj: XTB

Bylo by vzhledem k aktuální situaci dobré investovat do farmaceutických firem? Například do společností vyrábějících vakcíny či různé zdravotní pomůcky?

V investování se často říká „buy the rumour, sell the news“. Na nákup společností produkujících vakcíny byl správný čas loni. Nyní je tento fundament již dávno plně započten v ceně. To samozřejmě neznamená, že řada farmaceutických společností nemůže nadále růst. Tahounem případného růstu bude ale pravděpodobně jejich tradiční business.

V posledních týdnech nás zaujali retailoví investoři z Redditu pokračující v hrátkách s akciemi některých malých amerických společností. Viděli jsme, jak jejich „hrátky“ zasáhly globální akciový trh, později se to v obdobné verzi opakovalo u stříbra. Co to pro trhy znamená? A může se to opakovat?

Na trhu je spousta spekulativního kapitálu. Spousta lidí sice kvůli covidu čelí existenčním problémům, řada z nich ale stále pracuje. Zároveň jim rostou úspory, protože nejezdí na dovolené, nechodí do restaurací a podobně. Rozhodli se proto úspory investovat a často i silně spekulativně. Sazby jsou navíc na nule a centrální banky vysílají jasný signál, že trhy padnout nenechají. Nedivím se proto tomu, že na trzích panuje spekulativní horečka, a nepřekvapilo by mě, kdyby i nadále pokračovala.

Loni stouply také kryptoměny, držela se i cena nemovitostních fondů. V záporných číslech pak byly, resp. stále jsou, dluhopisy. Jsou trhy a také některé fondy vůči krizi rezistentní?

Asymetrických aktiv je dnes velmi málo. Dřív to byly dluhopisy. Ty už ale – díky rekordně nízkým sazbám – budou plnit roli diverzifikace jen velmi obtížně. Z tradičních aktiv proto může jako diverzifikace posloužit možná zlato, z nových aktiv pak také kryptoměny. Zejména v případě, když se v budoucnu dočkáme zvýšené inflace.

Jaké jsou podle vás investiční výhledy a trendy pro rok 2021?

Uvědomuji si, že jsou valuace na trzích vládami a centrálními bankami silně podpírány. Zatím však nevidím cestu, jak tuto podporu v nejbližší době efektivně odstranit, aby trhy okamžitě nezkolabovaly. Obávám se proto, při vědomí všech rizik, které tato situace představuje, že trhy nebudou mít příliš na výběr a vysoké ceny budou nuceny podržet, ba dokonce ještě navýšit. Do budoucna se obávám zvýšené inflace, která může prohloubit rozdíl mezi nominálním a reálným růstem.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Teď něco k vašemu businessu. Jaké byly loňské obchodních výsledky společnosti XTB?

Výsledky loňského roku jsou logicky silně ovlivněny situací kolem onemocnění covid-19. V našem případě budou zveřejněné výsledky indikovat vysoký nárůst ve všech sledovaných metrikách. Velký počet lidí začal vyhledávat tržní příležitosti, které vysoká fluktuace na trzích umožnila. V roce 2020 dosáhlo XTB nejvyššího provozního zisku v historii firmy, a to 178,3 milionu EUR (ve srovnání s rokem 2019 jde o nárůst o 233,4 %), nejvyšší čistý zisk činil 89,9 milionu EUR (růst o 597,4 %) a EBIT 115,4 milionu EUR (meziroční růst o 689,3 %). XTB také získalo rekordní počet nových klientů, celkem 112 000 (nárůst o 206,5 % oproti roku 2019). Skupina také překonala hranici čtvrt milionu klientů. Loňský rok tedy byl opravdu doslova historickým úspěchem.

Kolik máte aktuálně klientů?

XTB má v globálním měřítku něco přes 250 000 klientů. Lokálně v České republice obsluhujeme již řádově desítky tisíc. Abychom zvládali takové množství klientů, je naprosto nezbytné používat špičkové technologie, ať už se jedná o aplikace k obchodovaní nebo komunikaci s klienty.

Jakou roli v získávání klientů hraje vaše mobilní aplikace xStation 5, kde se dá vybrat z více než 4 500 trhů CFD, včetně Forexu, kryptoměn, akciových indexů, komodit, akcií a ETF z celého světa?

Mobilní aplikace hraje obecně v investování čím dál větší roli, a tento trend bude bezpochyby pokračovat. To potvrzují i naše rostoucí statistiky pokynů z mobilních aplikací. V tuto chvíli přijímáme asi 40 % transakcí právě z mobilní aplikace xStation.

Budete aplikaci dál zdokonalovat? Jak?

Samozřejmě toto je nikdy nekončící proces. Oddělení pro výzkum a vývoj neustále zpracovává naše produktové záměry, ale i celou řadu podnětů od našich klientů, tedy od samotných uživatelů, což považujeme za nejcennější zdroj. Veškerá vylepšení děláme při zachování jednoduchosti ovládání, aby opravdu každý intuitivně věděl, jak s aplikací pracovat.

Pořádáte také online konference. Jaký mají ohlas? Budete v nich pokračovat? A co všechno se na nich objevuje?

Na podzim jsme zorganizovali Online investiční konferenci, která díky zajímavému programu a zvučným jménům odborníků z České republiky a Slovenska přilákala přes 3 600 zájemců. Další tisíce následně projevily zájem o záznamy z konference. Díky tomu jsme schopni zájemcům poskytnout bohaté informace během relativně krátkého času. V tomto roce plánujeme podobné akce opakovat a již nyní mohu prozradit, že naše další online konference se uskuteční v druhé polovině března 2021.

David Šnajdr je absolventem provozně-ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Je ředitelem XTB pro Česko a Slovensko. Ve společnosti XTB působí od jejího vstupu na tuzemský trh v roce 2007. Během svého působení v XTB dohlížel i na fungování poboček v Turecku a ve Francii.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter