Centrální banky slibují zářné zítřky. Nic jiného jim nezbývá

Klíčové body

  • „Uděláme cokoliv,“ říkají centrální bankéři celého světa.
  • Spotřebitelská důvěra v eurozóně je nejvýš od dubna.
  • Posilovala koruna i dolar.

Už jsme to slyšeli tolikrát, ale nic jiného ani říct nejde. „Fed udělá cokoliv, co bude v jeho silách, bude to dělat tak dlouho, jak bude potřeba k podpoře americké ekonomiky,“ prohlásil včera guvernér americké centrální banky Jerome Powell. A večer to zopakoval: „Fed je zavázán použít veškeré dostupné nástroje měnové politiky k podpoře ekonomiky.“

Vedle guvernéra Fedu včera promlouvali i další jeho kolegové z centrálních bank po celém světě. A mluvili stejně, což není nijak překvapivé. „Jsme připraveni snížit sazby do záporu,“ zaznělo ze švédské centrální banky. Australští centrální bankéři jsou ochotni podpořit australský dolar, aby dosáhli svého cíle. „ECB je připravena jednat, pokud to bude situace vyžadovat,“ řekl Peter Kažimír. „Uděláme cokoliv, co bude v našich silách, abychom podpořili britskou ekonomiku,“ prohlásil guvernér Bank of England Andrew Bailey. Zní to téměř jako přes kopírák. A není to náhoda.

Centrální banky musí ubezpečovat, že mají vše pod kontrolou a udělají vše pro to, aby dosáhli svých cílů, tedy zejména dvouprocentní inflace. Na tom pochopitelně není nic špatného, protože je to jejich cíl a takové prohlášení je pravděpodobně ryze upřímné. Otázkou ale zůstává, jestli jsou skutečně lepších zítřků schopni docílit. Zásadní role centrálních bank spočívá v překvapování trhů – a s proklamací o tom, že udělají vše, co je v jejich silách, v roce 2020 už nikoho nepřekvapí.

Vedle slov centrálních bankéřů jsme včera sledovali například spotřebitelskou důvěru v eurozóně, která předběžně za září vyrostla na -13,9, což je stále negativní hodnota, ale nejlepší od dubna letošního roku. Za posledních 12 měsíců nebyla hodnota indexu ani jednou v kladných hodnotách.

Ve Spojených státech se prodává více bytů. Bez novostaveb vzrostly prodeje meziměsíčně od 2,4 %, což byl očekávaný výsledek, přestože je trh s nemovitostmi rozkolísaný natolik, že na toto číslo v červenci se dostal z červnových 24,7 %. To je ale zase tak vysoké číslo jenom kvůli předchozím rekordním propadům.

Na nejsledovanějším páru měn jasně zvítězil dolar, který posílil lehce nad 1,17 EURUSD. Pokračoval tak v pondělním posilování a během prvních dvou dnů tohoto týdne si připsal 1,2 %.

Česká koruna včera zažila lehkou korekci po pondělním propadu až nad 27,2 EURCZK. Proti euru se tak vrátila pod 27 EURCZK a k dolaru se dostala zpátky na 23 USDCZK.

Zítra nás čeká celá řada důležitých dat, samozřejmě v čele se zasedáním bankovní rady ČNB. Sledovat budeme také nejen eurový, německý a americký Markit PMI index, ale také napříkald americké žádosti o hypotéky společně s cenami nemovitostí. Promluví také několik členů vedení amerického Fedu. Nelze ale čekat nic odlišného od včerejšího vystoupení guvernéra Powella. Centrální banky musí slibovat, že vše bude v pořádku. Nic jiného jim ani nezbývá.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1689 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1681 do 1,1797 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,99 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,90 až 27,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,85 až 23,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter