Centrální banky zvyšují dávky. Tržní doping sahá po rekordech

Světové akciové trhy mají za sebou parádní rally. Investory potěšil nejen poměrně brzký obrat směru trhů poté, co se Velká Británie rozhodla odejít z EU, ale rovněž i dosažení nových amerických rekordů. Pokud byste však za těmito zisky hledali fundamentální vysvětlení, nepochodili byste. Vše je totiž dílem centrálních bank, které trhy zásobují dopingem v podobě dodatečné likvidity. A jak už to bývá u většiny závislých, i v tomto případě roste zájem po vyšších dávkách, na který banky ochotně odpovídají….

Od finanční krize uplynulo několik let. Ještě méně jich uběhlo od doby, kdy Federální rezervní úřad oficiálně ukončil svůj program kvantitativního uvolňování. Ale světe div se, i přes oba tyto fakty, objem dodatečné likvidity se neustále zvětšuje. Podle dat společnosti Deutsche Bank se trhům měsíčně dostává doping o velikosti 180 miliard dolarů v nakoupených aktivech, které má na svědomí především Evropská centrální banka a Bank of Japan.

Pro srovnání, tento měsíční objem je mnohem vyšší, než kdy bylo na trh dodáno v roce 2009. Stejně tak nedosahuje ani měsíční velikosti amerického QE v době jeho největšího boomu.

Jamie McGeever z agentury Reuters je přesvědčen, že se celkové objemy budou ještě o nějaké miliardy zvyšovat. Proč? Argumenty jsou jíž známy. Centrální banky se nutně musí vypořádat s mizivým ekonomickým růstem a skomírající inflací (ECB, BoJ), některé zase (Bank of England) musí čelit dopadům politicko-ekonomických rozhodnutí (viz brexit).

Pokud bychom se blíže zaměřili na zmiňovaných 180 miliard dolarů, jde o částku, která je rozdělena hlavně mezi ECB a japonskou centrální banku (měřeno dvanáctiměsíční kumulativní bází). Ještě zajímavější je ovšem srovnání těchto objemů QE s HDP sledovaných regionů. Zatímco v případě Velké Británie, USA a Evropy se dostáváme nad 20 %, v případě Japonska až na 80 %.

Jaké jsou vyhlídky do budoucna? Jak už bylo řečeno, tržní doping se bude s nejvyšší pravděpodobností navyšovat. Dánská společnost ABN Amro očekává, že ECB zvýší své QE z 80 miliard euro na 100 miliard a zároveň prodlouží dobu jeho trvání o 9 měsíců, tedy až do konce roku 2017. Banka JP Morgan je pak přesvědčena, že Bank of Japan bude postupovat stejně a svůj program nákupu aktiv zvýší na 100 bilionů jenů.

V případě Bank of England se dá očekávat, že kvůli brexitu opětovně probudí svůj „spící“ podpůrný program. Banka Barclays v tomto směru sází na měsíční nákup dluhopisů o velikosti až 150 miliard liber.

Byť se tyto predikce mohou zdát jako přehnané, jasně odráží to, co se děje od začátku roku. Akciové trhy rostou. Rostou, byť se jim nedostává žádné fundamentální podpory, jejíž váha by byla dostatečná na odůvodnění aktuálního dění. S tím, jak budou bobtnat rozvahy centrálních bank, porostou i trhy. Reálné ukazatele (např. zisky) se však takového štěstí dost možná vůbec nedočkají….

 

Newsletter