Ceny amerických výrobců nečekaně klesají. Levnější zboží, energie i potraviny

(Doplněno 15:03) Ceny výrobců ve Spojených státech minulý měsíc nečekaně klesly o 0,2 procenta, zatímco ekonomové byli připraveni v průměru na 0,1procentní růst. Meziroční míra „výrobní inflace“ dosáhla rovných 2 procent.

Index PPI v oblasti potravin se v květnu snížil o 0,2 procenta, především vlivem zlevnění vepřového masa o 5,1 procenta, nejvýraznějšího za déle než dva roky. To však následovalo po březnovém zdražení o více než 7 procent následovaném dubnovým zdražením o pětinu z důvodu nemoci, která potrápila chovatele prasat. Ceny energií se snížily o 0,2 procenta po 0,1procentním růstu v dubnu, klesaly také velkoobchodní ceny zboží a to o 0,2 %.

Tedy jádrová inflace, neboli růst výrobních cen po očištění o volatilní ceny potravin a paliv, se v květnu meziměsíčně snížila o 0,1 % po dubnovém růstu o 0,5 %. Analytici (medián konsensu Bloomberg) očekávali 0,1% růst.

Květnový pokles výrobních cen, první za tři měsíce, naznačuje, že oživování globální ekonomiky není ještě dostatečně silné, aby se promítlo do tlaků na růst cen. Jako ukazatel inflace sleduje ministerstvo práce USA také o něco širší index spotřebitelských cen. Ten dle konsensu Bloomberg vzrostl v květnu o 0,2 % nad dubnovou hodnotu.

Centrální banka Fed stanovila jako inflační cíl úroveň poblíž 2 % a vývoj cenové hladiny zatím hovoří pro ponechání sazeb na minimech do příštího roku. Situace ohledně cenové hladiny v Evropě není lepší. Bezprecedentní balík opatření uvolňujících měnovou politiku, který ECB oznámila minulý týden, je výmluvný sám o sobě…  

Německá inflace na čtyřletém minimu

Newsletter