Ceny evropských realit závratně rostou. Londýn následují Mnichov i Frankfurt

Jakmile lidé hovoří o londýnském realitním trhu, slovo „bublina“ se v jejich konverzacích objevuje docela často. Londýnské ceny nemovitostí totiž za poslední rok vzrostly o rekordních 20 % a guvernér Bank of England Mark Carney varoval před splasknutím bubliny, vzhledem k očekávání zpřísnění podmínek u hypoték a zahájení zvyšování sazeb ze strany BoE.

Ale Londýn není jediným místem, kde je vidět závratný růst cen v realitním sektoru. Stačí se podívat nedaleko na pevninskou Evropu, do hnacího motoru eurozóny – Německa. Hlavní města jako je finanční centrum Frankfurt či Mnichov, známý svými slavnými pivními zahrádkami a nedalekými Alpami, či Stuttgart, domov luxusních automobilek jako je Mercedes či Porsche, se stávají stále atraktivnějším místem pro život a práci.

„Téměř nulové úrokové sazby v eurozóně dávají smysl pro region jako celek, ale nikoliv pro německou ekonomiku, která je v porovnání s ostatními zeměmi mnohem silnější,“ uvedl pro CNBC Patrick Armstrong z Plurimi Global Macro Fund. „S výnosem poblíž 1 % u 10letých německých dluhopisů, se volné peníze postupem času začnou přesouvat do realit. Výnosy z nájmu pohybující se v pásmu 4 -5 % jsou s aktuálními úrokovými sazbami atraktivní a německý trh je v porovnání se zbytkem západní Evropy stále nejlevnější,“ dodává Armstrong.

V porovnání s Británií, se ale v případě Německa nejedná o hlavní město, kde ceny realit dosahují nejvyšších hodnot. S odvoláním na poslední průzkumy, jsou nejvyšší ceny realit v Mnichově a to s průměrem 4 800 EUR za čtvereční metr. Berlín je naproti tomu s cenou pod 3.000 EUR podstatně levnější, zatímco Frankfurt stojí někde mezi s cenou na 3.400 EUR za čtvereční metr. V porovnání s Londýnem se ale stále jedná o ceny méně než poloviční. Londýnský průměr se pohybuje u hranice 11.120 EUR za čtvereční metr.

Nutno ale říci, že právě Berlín je městem s nejrychlejším růstem cen vybraných nemovitostí. Od roku 2007 ceny nejžádanějších bytů vzrostly o více jak 40 %, zatímco v případě Mnichova, Hamburgu či Frankfurtu ceny vzrostly o zhruba 25 %.

Podobně jako už se se svými varováními ozývá Bank of England, začíná bít na poplach i německá centrální banka, která se obává přehřátí na trhu realit a dokonce aktuální situaci označila za „rostoucí bublinu“.

Newsletter