Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Ceny jsou dvojnásobné, ale pivo pořád teče

Klíčové body

  • Příští týden nás čekají dvě zásadní události, a to americká inflace a zasedání Fedu.
  • S ohledem na zmiňované události můžeme očekávat zvýšenou volatilitu napříč trhy.
  • Revoluční změnu politiky Fedu nečekejme, úroky musí dále růst.
Zdroj: Depositphotos

Nedávno jsem měl zvláštní sen. Seděl jsem v Lokále se svými bývalými kolegy z banky. Hospoda byla narvaná k prasknutí, pivo teklo proudem, utopenci, tlačenky, vše jak má být. O půlnoci si vrchní stoupnul doprostřed placu a zazvonil na velký lodní zvon. Hospoda ztichla a čekala, co se bude dít. Hospodský řekl: „Končíme!“, ale vzápětí dodal: „Kdo chce zůstat, zaplatí za všechno dvojnásobek.“ Ozvalo se nespokojené bručení, několik lidí se zvedlo a odešlo, avšak po chvíli bylo vše zase jako při starém. Piva teklo sice o něco méně, tlačenky a utopenci zmizely, ale nálada byla výborná. Zbytek večera jsem strávil se svými kolegy nad řešením problému, proč hostinský učinil, co učinil. Na nic kloudného jsme nepřišli a pak jsem se probudil. Při snídani jsem kroutil hlavou, jak je možné, že se člověku zdají takové nesmysly a že to byl opravdu sen, protože v normálním životě by se něco tak nelogického nemohlo stát. Světe div se, ale mohlo.

Příští týden bude napěchován důležitými ekonomickými událostmi. Budou zveřejněna inflační čísla z americké ekonomiky, na která se netrpělivě čeká, a taktéž bude zasedat Fed, u něhož trh očekává zvýšení základní sazby o 50 bodů. Přestože se jedná o předvánoční týden, analytici předpovídají velkou volatilitu a akciový trh je tak trochu na jehlách. Index S&P 500 je za celý rok 2022 v záporu, avšak poměrně dost vysoko v porovnání s minimem, jehož bylo dosaženo v říjnu. Rychlost zvedání sazeb Fedem je historicky bezprecedentní, avšak akciový trh tento fakt téměř vůbec nereflektuje.  Jinak řečeno, ceny jsou dvojnásobné, ale pivo pořád teče. Štamgasti si proto možná odpustili tlačenku a utopence, ale pijí dál. Co by měl hostinský udělat, aby donutil hosty zaplatit a odejít, pokud to bylo jeho cílem? Místo zdvojnásobení cen jednoduše říci: „Pivo došlo!“ Pijanům by nezbylo nic jiného, než zaplatit a odejít do chladné noci.

V ekonomickém světě představuje pivo peněžní zásobu, kterou si zjednodušeně můžeme představit jako rezervy komerčních bank, které jsou drženy u banky centrální. Díky neuvěřitelně robustním programům kvantitativního uvolňování v minulých letech jsou těchto prostředků doslova biliony dolarů. Úvěry jsou nyní možná dražší, ale jsou pořád lehce sehnatelné.  Tento schizofrenní stav se nezmění, dokud centrální banky neseberou odvahu a nepřikročí k tomu, co od začátku slibovaly, totiž kvantitativnímu utahování.

Analýza snu mne zavedla opravdu daleko. Když se vrátím na zem, tak mi nezbývá, než potvrdit, že příští týden nemůžeme očekávat žádnou revoluční změnu politiky Fedu. Na druhou stranu nemůžeme očekávat ani žádnou změnu v chování trhu. Nedojde proto ani k nečekanému propadu akcií ani k pohádkové vánoční rally. Trh zůstane volatilní a nervózní, a to platí i pro počátek roku příštího, a v podstatě tak daleko, kam oko analytika dohlédne.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0570 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0435 do 1,0602 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,30 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,27 až 24,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,87 do 23,30 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter