Na světových FX trzích panuje rizikově averzní nálada projevující se v oslabování rizikových měn. Euro oslabuje proti dolaru. Risk-off nálada citelně oslabuje měny regionu střední a východní Evropy. Koruna poblíž hranice 26,90 za euro. Rizika nakloněna k dalšímu oslabování.

Ceny olivového oleje letí vzhůru. Nejtěžší sezóna za roky

O bezmála třetinu vylétly meziměsíčně ceny olivového oleje po sezóně, kterou výrobci hodnotí jako nejtěžší z těch, které dosud zažili. Celková španělská produkce dle odhadů klesne o polovinu na 875 tisíc tun, italská o více než třetinu na 302 tisíc tun.

Na meziměsíční skok v ceně o 30 procent ukázala čerstvá analýza společnosti Mintec, na kterou upozornil Daily Mail. Za neštěstí letošní sezóny pro panenský olivový olej v Itálii a Španělsku odborníci označují extra suchý a horký květen a červen, tedy sezónu růstu, která nejvíce rozhoduje o tom, kolik a jakých oliv se později sklidí. Nadto upozorňují, že španělské plantáže byly přetíženy rekordní produkcí loňské sezóny.

Ztráty dle Mintec sníží pouze část největších dodavatelů olivového oleje, kteří používají pesticidy. Proti nim ale existuje část poptávky, která tuto produkci nekupuje.

V loňském roce globální produkce olivového oleje dosáhla rekordu. Letos je dle Mintec očekávaná pokles o řádově pětinu a převaha poptávky nad nabídkou. Daily Mail cituje italskou Tuscan Olive Growers Coop, podle které zdražení bude znamenat 2 až 3 eura za litr na celkových zhruba 10 eur za litr. 

Newsletter