Evropské i americké výnosy rostou. Dolar drží zisky pod 1,1040 za euro. Silný dolar negativem pro měny regionu. Koruna krátce oslabila nad 25,35 za euro a nad 22,95 za dolar.

Ceny pohonných hmot porostou

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty v uplynulých dnech opět zdražovaly, i když růst cen postupně ubírá na intenzitě. Litr nafty v průměru zdražil o 13 haléřů na 38,17 Kč. Benzín pak zdražil o 10 haléřů na 38,50 Kč. Nejlevnější jsou pohonné hmoty v Jihočeském kraji, nejdražší v Praze. Ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce je benzín přibližně na stejné úrovni, nafta je však stále v průměru o 7 Kč levnější, a to i přes opětovné zvýšení spotřební daně.

Ceny pohonných hmot jsou aktuálně nejvýše od minulého prosince. Vše nasvědčuje tomu, že by růst cen měl pokračovat. Zdražování pohonných hmot sice v posledních dnech ubralo na intenzitě díky stagnaci cen na burze pohonných hmot v Rotterdamu, situace se však opět změní. Jen během včerejška vzrostly ceny nafty o 3 % v návaznosti na růst cen ropy. Ropa Brent překročila úroveň 90 dolarů za barel, a je tak nejdražší od minulého listopadu. Za růstem cen ropy stojí oznámení Saúdské Arábie, která překvapila prodloužením svých dobrovolných produkčních škrtů v objemu 1 milion barelů denně až do prosince. Původně se očekávalo pouze prodloužení do října. K Saúdům se přidalo i Rusko, které do prosince omezí svou produkci o 500 tisíc barelů denně a export o 300 tisíc barelů denně.

Na trhu tak panují obavy o nedostatek ropy, aktuální světová produkce by měla být kolem 101 milionů barelů denně a poptávka je o 2 miliony vyšší. Krátí se tak také rezervy ropy, například v USA minulý týden výrazně poklesly. Vše tak nasvědčuje tomu, že vysoké ceny ropy na trhu vydrží déle. V USA navíc stále panuje hurikánová sezóna. Jeden hurikán za druhým bičuje oblast Floridy a Mexického zálivu, což je klíčová oblast pro produkci ropy. Data z Číny navíc minulý týden ukázala na opětovné probuzení. Výkon průmyslu byl lepší než se očekával a situace v realitním sektoru se také pomalu zlepšuje. Do konce roku tak není vyloučen růst cen ropy na úroveň 100 dolarů za barel. Výrazně by pak také vzrostly ceny pohonných hmot a burze v Rotterdamu.

Od koruny navíc spíše očekáváme oslabení, na páru s eurem jsme aktuálně poblíž hranice 24,20 CZK/EUR, což je o nějakých 70 haléřů výše než byla minima z června. Koruna by mohla dále oslabovat, možná až na hranici 24,50 CZK/EUR. Vše tak nasvědčuje tomu, že ceny pohonných hmot na našich čerpacích stanicích dále porostou. V následujících dnech benzín překoná úroveň 40 Kč a nafta 38,50 Kč za litr. V následujících týdnech pak očekáváme nárůst cen o několik desítek haléřů.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter