Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Ceny průmyslových výrobců rostly poprvé od prosince 2013

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v lednu zvýšily o 2,1 procenta, a to poprvé od prosince 2013. Ještě loni v prosinci se snížily o 0,4 procenta. Nejvýznamněji vzrostly ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Ve srovnání s loňským prosincem se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,7 procenta.

„Po zhruba třech letech se meziroční tempo růstu průmyslových cen dostalo do kladných hodnot. Napomohla tomu srovnávací základna pro výpočet meziročního tempa a bezmála i vyšší ceny ropy. V loňském lednu padly ceny ropy extrémně nízko a o rok později jsou téměř dvojnásobné,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Dodala, že v dalších měsících lze počítat se zrychlováním meziročního růstu průmyslových cen přes 2,5 % meziročně. Očekává, že ceny průmyslových výrobců letos porostou v průměru kolem 2,4 % meziročně a to za předpokladu, že ropa v první polovině roku ještě mírně zdraží.

V lednu se meziročně zvýšily se ceny v oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 2,5 %, těžby a dobývání o 2,3 % a vody, její úpravy a rozvodu o 2,1 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,5 %, z toho ceny mléčných výrobků o 3,7 %.

Klesly naopak ceny v oddílu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,1 % a v oddílu dopravních prostředků o 0,9 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně ceny energií zvýšily o 6,7 % a klesly ceny zboží dlouhodobé spotřeby o 0,3 %.

Proti prosinci rostly především ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků vzrostly o 4,1 % a ceny v oddílu těžby a dobývání o 2,3 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,4 %. Ceny v oddílu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 1,0 %, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou klesly o 1,9 %.

Newsletter