Vývoj cen pohonných hmot byl v uplynulém týdnu pro řidiče příznivý. K dlouhodobě klesajícím cenám nafty se nyní přidal i benzín, litr v průměru zlevnil o 18 haléřů na 37,69 Kč. V pádu cen pokračovala také nafta, litr je v průměru levnější o 38 haléřů na 33,68 Kč. Litr nafty tak poprvé od druhé půlky roku 2021 poklesl pod hranici 34 Kč. Cenám pohonných hmot pomohl příznivý vývoj na burze v Rotterdamu a také cenový souboj mezi provozovateli čerpacích stanic. Malý oddech si naopak vzala česká koruna, která po výrazném posílení z posledních týdnů opět oslabila na páru s EUR na 23,50 a páru s USD na 21,30. Nižším cenám nafty však stále přejí vysoké zásoby a výrazně vyšší teploty, její využití na topné účely tak klesá. Je však možné, že takto levnou naftu již na trhu dlouho neuvidíme.
Do cen pohonných hmot by se v následujících týdnech měly promítnout vyšší ceny ropy, které jsou na trhu ve srovnání s první polovinou března. U nafty navíc stále platí snížení spotřební daně, které zlevňuje litr přibližně o 1,80 Kč. V době, kdy se vláda snaží najít pro rozpočet každou korunu, je vysoce pravděpodobné, že dojde k opětovnému zvýšení spotřební daně. To přitom mělo nastat až na začátku roku 2024. Státní kase by opětovné zavedení spotřební daně u nafty již během léta mohlo přinést kolem 5 mld. Kč do konce roku. Cenový rozdíl mezi benzínem a naftou by se tak snížil ze současných 4 Kč na lehce nad 2 Kč. Zdražení by přitom bylo u některých stanic okamžité a u jiných postupné, stejně jako jsme viděli při zavedení opatření v minulém roce.
Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.
Pozitivní zprávou je poměrně výrazný pád cen ropy na mezinárodním trhu z posledních dnů. Samotná příčina tohoto pádu již však tak pozitivní není, jedná se o opětovné obavy o globální recesi. V příštím týdnu očekáváme v USA opětovné zvýšení úrokových sazeb a dle vyjádření představitelů Fedu budou tyto úrokové sazby na trhu déle, než se očekávalo. To může výrazně omezit ekonomický růst v USA. Trh navíc opět zatížily obavy o bankovní systém, hospodářské výsledky prvních ze zasažených bank totiž ukázaly na výraznější odliv depozit, než se očekávalo. Vzhledem k vývoji akcií tak mohou nastat další krachy v bankovním sektoru. Ropa WTI se tak opět dostala pod 80 USD za barel a brent se drží jen lehce nad touto hranicí.
Velké otazníky také visí nad ruskou ropnou produkcí. Omezení v objemu 500 tisíc barelů denně by mělo platit do konce května a pravděpodobně bude prodlouženo i dále. Dle některý hlasů jsou však škrty ještě vyšší – kolem 740 tisíc barelů. Tomu však nenasvědčuje samotný vývoj v Rusku. Dodávky ropy po moři dosáhly na nejvyšší hodnoty od roku 2019 a v oblasti Chanty-Mansijsk, kde se těží kolem 40 % ruské ropy, vznikají nové vrty jako houby po dešti. Během března tam vzniklo přes 400 nových vrtů, což je meziměsíčně nárůst o více než 30 %. Levná ruská ropa je tak velkým lákadlem zejména pro Čínu, Turecko a Indii. Pro poslední dvě jmenované země je navíc příjemným plusem fakt, že ropa Urals se obchoduje pod sankční hranicí 60 USD za barel. Pokud se zprávy o vyšší než očekávané produkci ropy v Rusku ukáží jako pravdivé, tak může cena ropy poklesnout ještě níže. To by byla pozitivní zpráva i pro ceny pohonných hmot.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Rueters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.