(Aktualizováno 16:00) Nejvýš od počátku letošního roku dnes vystoupaly ceny ropy po slabých datech z čínské ekonomiky, která ukázala na další zvolnění v tamním průmyslu a posílila sázky, že Čína bude chtít ekonomiku podpořit. To by poptávku po ropě zvýšilo a podpořilo její cenu.
Nejnovější údaje z Číny dnes potvrdily, že aktivita v tamním zpracovatelském sektoru v dubnu klesla nejníže za poslední rok. Mohlo za to hlavně snížení nových zakázek firem a druhá největší ekonomika světa podle ekonomů a analytiků bude zřejmě potřebovat další opatření na podporu svého růstu.
Severomořská ropa Brent dnes vystoupala letos poprvé nad 67 dolarů za barel, lehká americká ropa WTI pak k 60 dolarům za barel. Letos v lednu se přitom cena ropy Brent dostala na šestileté dno u 45 dolarů za barel, ropa WTI pak na konci ledna obchodovala pod 44 dolary za barel.
Ceny ropy můžete bez zpoždění sledovat na Roklen24
Cena ropy Brent v dubnu vzrostla o výrazných 21 procent. Nebyl to ale výsledek růstu poptávky po ropě celkově, ale útlumu investic do těžby ropy ve Spojených státech, kterou provázejí vyšší těžební náklady oproti arabským zemím i Rusku a je tak nejméně schopna dlouhodobě fungovat za nižších tržních cen ropy.
Druhým silným motorem vzestupu cen ropy byl konflikt v Jemenu, do kterého se nálety zapojila také Saúdská Arábie po žádosti tamního prezidenta Mansur Hadiho, sama z pozice největšího světového producenta ropy. Jemen sice sám není celosvětově významným těžařem ropy, ale je klíčovou obchodní cestou pro její dopravu do světa.
Čerstvá statistika ukázala, že v dubnu byla u rekordu těžba ropy v kartelu OPEC, především Saúdské Arábii, i v Rusku. OPEC těží zhruba milion barelů ropy denně nad svůj schválený limit, přes 31 milionů barelů ropy denně. To je nejvíce od roku 2012. Rusko je objemem 10,7 milionu barelů ropy denně za duben blízko objemu těžby za březen.
Dne 5. června se uskuteční nejbližší zasedání ropného kartelu OPEC, které bude rozhodovat o nastavení těžebního limitu. Jeho snížení by chtělo prosadit Rusko s vidinou růstu cen ropy skrze její nižší nabídku. Na příjmech z ropy a z plynu je závislá zhruba polovina ruského rozpočtu.
Změnu postoje OPEC ale nelze příliš očekávat. Klíčovým hráčem je Saúdská Arábie a ta naposledy na sklonku dubna dala jasně najevo, že prioritou je pro ni tržní podíl, krom jiného slibuje růst dodávek do Číny. Tamní ministr pro ropu Ali al-Naimi dal najevo, že z pozice Saúdské Arábie je trh s ropou v „excelentní kondici“ a země chce udržet spokojené zákazníky a stabilní cenu ropy z pohledu dnešního stavu na trhu.