Ceny ropy pod tlakem Číny a dolaru dál padají

Ceny ropy na trhu dnes klesají a přiblížily se nejnižší hodnotě za čtyři měsíce. Může za to nejnovější statistika z Číny, která vyvolala obavy o vývoj poptávky, a posílení dolaru vůči koši předních světových měn.

Cena severomořské ropy Brent klesá o 1,2 procenta k 54,6 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zlevňuje o 0,7 % na 48,3 dolaru za barel.

Jen od počátku července cena ropy Brent padla o více jak 13 procent, nejprudším tempem od úvodu roku. V lednu odepsala 19 procent. WTI je níž o 18 procent a nejprudčeji od prosince a jde o její druhý nejmohutnější pokles na posledních sedm let.

Sestup ropy dnes umocnila aktivita v čínském zpracovatelském sektoru, která v červenci klesala nejrychleji za 15 měsíců. To vyvolává obavy o poptávku v zemi, která je druhým největším konzumentem ropy na světě. Již nyní jsou dodávky na trh vyšší, než poptávka.

Ropa tento měsíc klesá částečně i kvůli růstu dolaru. Silnější dolar zlevňuje ropu pro zahraniční investory, a jejich zájem o ropu se tak obvykle při posílení dolaru snižuje. K poklesu přispívá i očekávání vyšších dodávek z Íránu po dosažení dohody se světovými mocnostmi ohledně teheránského jaderného programu.

 

Výmluvnou zprávou do mozaiky dění na komoditním trhu je dnešní oznámení globální těžební skupiny Anglo American o úmyslu propustil 53 tisíc zaměstnanců. To je více než třetina celkové pracovní sily. Jen první půlrok firmě přinesl ztrátu tři miliardy dolarů, dvojnásobnou proti zisku za celý loňský rok. „Upřímně řečeno jsme neočekávali, že pokles cen komodit bude tak dramatický,“ citovala šéfa Anglo American Marka Cutifaniho agentura Reuters. „Snížili jsme náklady, musíme ale ještě učinit další kroky, protože ceny dál klesají,“ dodal. A Anglo v tom „nejede samo“. Producent platiny Lonmin zruší tisíce míst a uzavře ztrátové doly, Rio Tinto a Glencore u letos stovky míst škrtly. 

Newsletter