Ceny ropy rostou nejprudčeji za 4 roky. Útok v Jemenu vyděsil

Prudkým růstem reagují na trzích ceny ropy Brent i WTI na bombardování povstaleckých skupin v ropu produkujícím Jemenu ropnou velmocí Saúdskou Arábií. Narůstají obavy z rozšíření konfliktu v arabském světě.

Americká lehká ropa WTI vystoupala o více jak 6 procent a dostala se nad 52 dolarů za barel. Za posledních pět dní ceny komodity stouply o bezmála pětinu. Severomořská ropa Brent zpevňuje o více jak 5 procent a dostala se na dosah 60 dolarů za barel. Vzestup tržních cen komodity ne nejprudší od února roku 2011. Ceny ropy přitom včera nejprve klesaly po zprávě o nárůstu zásob komodity a paliv ve Spojených státech.

Ceny ropy WTI i Brent a dalších komodit sledujte real-time na Roklen24

Saúdskoarabský král Salman nařídil nálety na šíitské pozice v Jemenu po žádosti tamního prezidenta Abdurabuha Mansur Hadiho. Zatímco volný přístup OPEC k rozsahu těžby dosud udržoval pozornost na ropném trhu zejména mezi kartelem a Spojenými státy, bombardování v Jemenu ji vrací na Střední východ.

Jemen není významným těžařem ropy, ale jeho význam tkví jinde – je významným uzlem mezinárodního vývozu komodity, zejména z Perského zálivu směrem na západ. „Geograficky i politicky je Jemen velmi významnou součástí Blízkého východu,“ uvedl stratég CMC Markets Ric Spooner pro Bloomberg. „Má schopnost v případě nárůstu konfliktu způsobit výpadek dodávek komodity, který předčí jakýkoli nynější objem zásob,“ dodává. „Zatímco stovky tisíc barelů ropy z Jemenu velkým problémem nejsou, stop stav na miliony barelů ropy ze Saúdské Arábie už ano,“ přidává se John Vautrain, který se v ropném odvětví regionu dlouhodobě pohybuje. „To je to, co Saudy znervóznělo,“ dodal.

Skrze přepravní uzel Bab el-Mandeb proudilo dle dat EIA v roce 2013 zhruba 3,8 milionů barelů ropy denně. Přes polovinu těchto dodávek mířilo do Suezského kanálu a ropovodu SUMED jako spojnice mezi egyptskými přístavy a Středozemím.

„Pokud situace v Jemenu eskaluje, je to hrozbou pro mezinárodní přepravu ropy,“ uvedl geopolitický analytik z Dubaje, Theodore Karasik.

Podle saúdskoarabské tiskové kanceláře se k útoku „spojenců“ na Jemen na žádost tamního prezidenta vedle Saúdské Arábie připojily také Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn a Kuvajt a „logistickou a technickou pomoc“ operaci odsouhlasil prezident Spojených států Barack Obama.

Saúdská Arábie je s únorovou produkcí 9,85 milionů barelů ropy denně největším producentem kartelu OPEC. Jemen je podle dat IEA s produkcí 133 tisíc barelů ropy denně 39. největším producentem světa, například po Dánsku.

Newsletter