Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Ceny ropy – skutečný odraz ode dna, nebo jen záchvěv?

Ceny ropy se v minulých dnech odrazily z pokrizových minim, což někteří analytici komentují jako odraz ode dna. Důvodem jsou opatření producentů především ve směru omezování investic do těžby, která začínají pomalu ovlivňovat stranu nabídky. „Již jsme viděli minima tohoto roku,“ řekl CNBC Daniel Morgan, analytik komoditní divize UBS, s odvoláním na agresivní snížení kapitálových výdajů ze strany těžařů. Dnešní vývoj ho ale může ještě nechat na pochybách.

Ceny ropy prudce rostou. Přichází strach z devastace odvětví

Cena americké ropy se ve středu na asijských trzích vyšplhala na 52,35 dolarů za barel, poté se minulý týden obchodovala na 43,58 dolarů, tedy minimu od poloviny roku 2009. Ropa Brent k dodání v březnu vzrostla ve středu na asijských trzích na 59 dolarů za barel před ústupem pod 57 dolarů. Minulý měsíc se ropa Brent obchodovala za 46,40 dolarů, což je obdobná hladina, jako během globální finanční krize. O června loňského roku klesly ceny ropy až o 60 procent.

Morgan z UBS není jediný, kdo čeká začátek oživení. „Ceny ropy se zotaví v tomto roce na průměr 60 dolarů za barel ropy Brent,“ uvedli v pondělí analytici Nomury. Citovala komentář ropné společnosti Baker Hughes k vrtným zařízením v Severní Americe. Banka očekává, že v tomto regionu mohou v letošním roce klesnout počty vrtných zařízení o dalších 30 až 40 procent, s podobnými škrty v kapitálových výdajích mezi zákazníky. Baker Hughes minulý týden uvedla, že v průběhu předchozího týdne odstavila 90 vrtných zařízení. BP také oznámila, že by v letošním roce mohla snížit kapitálové výdaje o 13 procent.

„Těžba ropy v břidlicových pánvích bude nevyhnutelně klesat s tím, jak slabší producenti s vysokými náklady budou nuceni ukončovat svou činnost,“ poznamenali analytici Nomury, kteří odhadují 15- až 20procentní pokles výroby v USA směřující k odstranění globálního převisu nabídky. Také upozorňují na proinflační cenová rizika v „narušených“ místech, jako je Rusko a Libye. Radí kupovat vybrané akcie z odvětví, jako jsou například ty, jejichž výdaje jsou převážně provozní, spíše než kapitálové, s tím, že ty s kapitálovými výdaji by mohly zahájit rally dřív než ceny ropy.

Je příliš brzy nazývat současný stav dnem?

Samozřejmě, že jsou tací, kteří si myslí, že ropná rally se již vyčerpala a cena jen hledá svou novou rovnováhu, poté co si trh vyzkoušel, jak umějí producenti ropy na prudký pokles cen zareagovat. „Stažení vrtných zařízení v USA bylo rapidnější, než se očekávalo, znamená to, že nová rovnovážná cena ropy, která vyváží nižší nabídku s aktuální poptávkou, bude pravděpodobně vyšší než minima, která jsme viděli v lednu,“ zní vyjádření Mizuho. Znamená to, že se ropa pravděpodobně stabilizuje. „Nahromadění zásob ropy také naznačuje, že poptávka v krátkodobém horizontu bude příliš slabá, na to aby spustila další rally zpět na úroveň 70 dolarů,“ dodává Mizuho. Podle čerstvých údajů EIA vzrostly zásoby ropy v USA v minulém týdnu o 6,33 milionu barelů. Ceny ropy po těchto údajích ztrácejí: Brent k 56 USD a WTI pod 51 USD za barel.

Rychlý vzestup?

Ani Morgan z UBS neradí nechat se ropnou rally posledních dní příliš unést. „Na fyzickém trhu zůstává přebytek, který bude setrvávat ještě v dalších zhruba 12 měsících,“ řekl Morgan. „Ropa se na ceny 90 – 100 dolarů jen tak nevrátí. V delším časovém horizontu (dvou až tří let) však očekávám, že půjde zpět na 80 dolarů.“ Někteří nicméně očekávají rychlý návrat k vyšším cenám ropy. „Nabídka se bude zmenšovat rychleji, než se očekávalo, a poptávka se naopak bude zvyšovat rychleji, než se očekávalo,“ řekl CNBC Thierry Apoteker, výkonný předseda představenstva TAC Economics, s odvoláním na hospodářské oživení v USA jako hybatele zvýšené poptávky. Předpokládá, že ropa Brent vystoupá až k 70 dolarům za barel v prvním čtvrtletí, a že dosáhne 90 dolarů ještě v tomto roce.

Newsletter