Ceny rostou nejrychleji od roku 2008. Koruna trhala pandemické rekordy

Klíčové body

  • Srpnová inflace vzrostla na úroveň 4,1 %. Trhy očekávaly „pouze“ 3,4 %.
  • Koruna bleskově posílila o více než 10 haléřů, když se zvýšila pravděpodobnost dvojitého zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání ČNB.
  • Pro domácí měnu bude důležité, zda si v průběhu dneška své zisky udrží a případně na ně naváže počátkem příštího týdne.
Zdroj: Depositphotos

Český statistický úřad se zveřejněním srpnové inflace postaral o událost dne. Tempo růstu cen v meziročním vyjádření vzrostlo na vysokých 4,1 %, což je o nejvyšší číslo od roku 2008. Pro trhy to bylo překvapení ve výši 70 bazických bodů. Oproti červenci rostla cenová hladina o vysokých 0,7 %, když trhy čekaly pouze 0,1% růst cen. Koruna v reakci na tato překvapivá data prudce posílila.

Po zveřejnění této statistiky se koruna prakticky teleportovala o deset haléřů níže a oproti euru se posunula zpět do spodní části zásadní oblasti supportů v okolí 25,35 EURCZK. Chvilkově se dnes kurz dokonce podíval na nejsilnější úroveň od příchodu pandemie, a to k 25,20 EURCZK. Jednalo se ale opravdu o bleskový posun, který měna vzápětí korigovala zpět k oblasti podpory na 25,35 EURCZK. Přes tuto hranici se koruně nedaří posílit již od června. Tehdy se díky jestřábí ČNB kurz vůči euru bleskově podíval až k hranici 25,27 EURCZK, své zisky tam měnový pár ale udržet nedokázal. Dnešní překvapení je velmi silným důvodem k apreciaci domácí měny. Zda si tyto zisky koruna udrží i přes víkend a začátkem příštího týdne, bude zásadní pro její budoucí vývoj.

Takto značné posílení je spojeno hlavně s otázkou zářijového zvyšování úrokových sazeb. Česká národní banka bude poslední den v měsíci pokračovat v úrokové normalizaci, nicméně trhy polemizují, zda dojde na standardní 25bodový hike, nebo jestli budeme svědky dvojitého zvýšení, tj. o 50 bodů, na úroveň 1,25 %. Právě takto vysoká inflace by měla být dostatečným důvodem pro dvojité zvýšení, což je samozřejmě pozitivní zpráva, která spustila aktuální posílení koruny.

Pokud si koruna své zisky udrží, mohla by si pomalu otevřít cestu k důležité hranici 25,00 EURCZK. Nicméně je třeba počítat s tím, že v aktuální moment je tato změna trhem již zaceněna a ČNB už moc překvapení, která by korunu poslala na ještě silnější úrovně, přinést nemůže. V tento moment je tedy další posilování spíše otázkou sentimentu a globální tržní nálady, které by mohly nadále živit korunovou rally následující po breakoutu z aktuální formace klesajícího trojúhelníku, který můžeme sledovat na denním grafu.

 

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Takto vysoká inflace beze sporu překvapila i nás, a tak je namístě reagovat na naše ranní vyjádření o klidném konci léta pro domácí měnu. Pokud se ale zaměříme na graf výše, je vidět, že ranní posun na delším časovém rámci nevypadá tak strašidelně. Pokud by koruna ve zbytku dne své zisky mírné zkorigovala a uzavřela na 25,35 EURCZK, pak je možné, že ji ještě klidný konec léta opravdu čekat bude. Pokud naopak uzavře pod touto hodnotou a případně pokoří hranici 25,30 EURCZK, je velmi pravděpodobné, že se z této technické formace na dobro vymaní a postoupí k oné „pětadvacítce“ o pomyslný schůdek blíže.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter