Inflace v České republice meziročně vyskočila nad tři procenta. Meziročně za listopad dosáhla na 3,1 procenta, po očištění o vlivy změn daní dokonce o 3,2 procenta. Jde o nejrychlejší růst od roku 2012. Česká národní banka ale nakonec sazby zvyšovat nebude.
Růst inflace se očekával, ale v mezích tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Inflace na úrovni 3,1 procenta byla o dvě desetiny procentního bodu nad očekáváním. Meziměsíčně zpomalila na 0,3 procenta, trh však čekal zpomalení až na 0,2 procenta.
ČNB stále před sebou vidí následné postupné snižování inflace. „V průběhu příštího roku se tak inflace bude postupně snižovat a na horizontu měnové politiky se přiblíží k 2% cíli ČNB. K tomu přispěje i stále pevné ukotvení inflačních očekávání v blízkosti 2% cíle,“ reagovala na cíl Česká národní banka slovy ředitele sekce měnové Petra Krále. „Zveřejněná data jsou kvalitativně v souladu se stávající prognózou ČNB, která předpovídala dočasné zvýšení inflace na přelomu let 2019 a 2020,“ dodal Král.
V souladu s naším očekáváním stabilních sazeb je také vyjádření člena bankovní rady ČNB Tomáše Nidetzkého pro agenturu Bloomberg. „Když jsou nejistoty tak významné a nepředvídatelné, nedává smysl měnit politiku,“ prohlásil. Nidetzský však rozhovor učinil před informací o vyšší než očekávané inflaci. O něco později pak promluvil další člen bankovní rady, a to Vojtěch Benda. Podle něj se mohou sazby v prosinci posunout oběma směry. Dá se tak říci, že vyšší úroky zůstávají ve hře. Jestli ke zvyšování dojde se dozvíme na zasedání bankovní rady, které se koná 18. prosince.
Koruna včera i navzdory zprávám o stagnaci sazeb spíše posilovala. K euru nakonec i přes mírné výkyvy zamířila k otevíracím hodnotám na 25,525 EURCZK. K dolaru postupně systematicky posilovala až pod hranici 23 USDCZK.
Dnes ráno se česká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,49 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,95 až 23,10 USDCZK.*
Včerejší světová data otevřela Velká Británie, jejíž průmysl zpomalil propad mírně nad očekávání na -1,2 %. Pozitivní byl také ZEW index očekávání v Německu, který vyrostl z -24,7 b. na -19,9 b. Nad očekávání také vyrostlo hodnocení současné situace v Německu. Podle ZEW je výsledek zejména dílem víry v silnější vývoz a spotřebu.
I ve Spojených státech byly výsledky pozitivní, i když nepřebily vliv těch evropských. NFIB nálada malých a středních podniků vyskočila ze 102,4 bodu vysoko nad očekávání na 103 bodů. Včerejší zprávy tak nakonec nahrály více euru. To během dne postupně posilovalo až k 1,1095 EURUSD a připsalo si tak více než čtvrtinu procenta.
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1083 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,54 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1047 do 1,1106 EURUSD.*
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.