Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Ceny rostou pomaleji, než se čekalo. Deflace zatím nepřichází

Spotřebitelské ceny vzrostly v březnu proti únoru o 0,1 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle doprava a v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v předcházejících třech měsících.

Tuzemská ekonomika se i v březnu vyhnula zabřednutí do deflačního pásma. Propad cen ropy a energií se nakonec neprojevuje tak citelným způsobem, jak se na přelomu roku začasté očekávalo.

Mírná inflace by měla charakterizovat i nadcházející měsíce. To ale neznamená, že Česká národní banka (ČNB) vypustí ze svých měnověpolitických vyjádření možnost dalšího zásahu v podobě posunutí kursového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru. Hrozba zesílení škodlivých deflačních tlaků – takových, které by byly již oslabovaly domácí poptávku, eventuálně nepřípadně brzdily růst reálných mezd – totiž stále neodezněla.

Současná nízká inflace se ale zatím nepromítá do celkové úrovně poptávky, neboť například maloobchodní tržby rostou nejrychleji od roku 2008. ČNB proto zatím nemá žádný silný důvod posun hladiny závazku opravdu realizovat.  

Newsletter