Ceny v ČR rostou nejrychleji od roku 2013. Co na to ČNB?

Tempo růstu spotřebitelských cen v ČR zrychluje, v červnu poměrně výrazně předčilo očekávání České národní banky z její aktuální prognózy. Ta počítala s růstem cen meziročně pouze o 0,4 procenta. Nepatrně naopak zaostalo za očekáváním trhu (0,9 procenta). Stoupající ceny pohonných hmot se projevují nejen v měsíčním vyjádření, ale svým způsobem i ve vyjádření meziročním. Tak, že efekt zlevněných pohonných hmot už není tak silný jako například v prvních měsících letošního roku. V červenci se navíc začne vytrácet ještě citelněji, jelikož právě loni v červenci pokles ceny ropy na světových trzích – trvající do úvodu letošního roku – započal. 

Tuzemská inflace je nejvýš od prosince 2013

Spotřebitelské ceny vzrostly v červnu proti květnu o 0,1 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v květnu a nejvíce od prosince 2013.

Slabší efekt zlevněných pohonných hmot vede k tomu, že se v ekonomice zřetelněji projevují proinflační faktory. Výsledkem je nejrychlejší tempo inflace za letošní i uplynulý rok. Naposledy rostly spotřebitelské ceny v české ekonomice rychleji v roce 2013.

Cenová hladina roste rychleji, než Česká národní banka předpokládala počátkem roku, a jak očekávala také ve své aktuální prognóze. Pravděpodobnost jejího zásahu v podobě posunutí kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru (či jiného nekonvenčního měnověpolitického zásahu, uvolňujícího měnové podmínky) tak i po dnešních datech dále klesá.

I po jejich zveřejnění ale lze očekávat další tlak na posílení koruny. V nadcházejících týdnech proto nelze vyloučit zásah České národní banky na devizovém trhu, který by vedl k udržení kursu koruny vůči euru na úrovni intervenčního závazku 27 korun za euro.

Koruna u 27,15: V kleštích ČNB a bezpečného přístavu

Newsletter