Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Ceny v průmyslu dále klesají, deflační tlaky neodezněly

Ceny průmyslových výrobců klesly v říjnu meziměsíčně o 0,4 procenta. Snížily se zejména ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů o 4,8 procenta a potravinářských výrobků o 0,9 procenta. V meziročním vyjádření se ceny průmyslových výrobců snížily shodně jako v září o 0,3 procenta. Nejvýznamněji klesly ceny elektřiny, plynu a páry o 8,9 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu a rozvodu a obchodu s elektřinou o 11,6 procenta. Ceny těžby a dobývání byly nižší o 2,1 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 1,4 procenta.

Pokles tuzemských výrobních cen v říjnu neslábne

Říjnový pokles cen průmyslových výrobců je primárně výsledkem zlevnění energií, které odrážejí zejména redukci ceny ropy na globálních trzích. V dlouhodobém pohledu, a sice v porovnání s průměrem roku 2005, byly ceny průmyslových výrobců naposledy níže v červenci roku 2012.

Stále tak pokračuje jejich stagnace, která započala přibližně počátkem roku 2012. Pokud se budou klesající ceny ropy do poklesu cen průmyslových výrobců i nadále promítat, vykáží tyto ceny v příštích měsících dokonce zřetelný trendový pokles. Takový stav dokládá, že tuzemská ekonomika se stále v některých segmentech nezbavila deflačních tlaků, a to navzdory loňské intervenci za oslabení koruny. Budou-li takové tlaky dále sílit, lze v nadcházející době čekat zintenzivnění diskuse o dostatečnosti provedené intervence a případě i o dalším obdobném kroku.

Newsletter