Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Ceny v průmyslu rapidně propadly, možnost intervence dál stoupla

Ceny průmyslových výrobců v listopadu klesly o 1,3 procenta v meziměsíčním vyjádření. Meziročně byly nižší o 3,7 procenta – jedná se o nejvýraznější pokles od října roku 2009. Koruna po oznámení oslabuje k úrovni 28 korun za euro.

Klíčovým deflačním tlakem současnosti je pokles cen ropy na světových trzích, což se zrcadlí i v prosincových číslech k cenám průmyslových výrobců. Položka, do níž spadají rafinované ropné výrobky, zaznamenala cenový pokles o 14 procent (nejvýraznější od prosince 2008) a zodpovídá za prosincový meziměsíční pokles z více než tří čtvrtin.

Z meziroční perspektivy je druhým silným přispěvatelem k poklesu cen v průmyslu stále zlevňující elektřina. Výsledkem je rapidní zrychlení meziročního poklesu cen v průmyslu v porovnání s předchozími měsíci.

Jedná se o trend obecnější, patrný jak z údajů za celou Evropskou unii, tak za naše sousední země. Dynamika poklesu cen je však v ČR i z celoevropského pohledu poměrně vysoká. Lze předpokládat, že snižující se ceny v průmyslu se postupně promítnou do deflačních tlaků v širší ekonomice. Míra inflace přitom už nyní zdaleka nedosahuje hodnot prognózovaných Českou národní bankou.

Na svém únorovém měnověpolitickém zasedání proto čeští centrální bankéři zásadně přehodnotí svoji prognózu inflace v ČR v letošním roce směrem dolů. Podle poslední, listopadové prognózy počítali s mírou inflace v prvním čtvrtletí letošního roku ve výši 0,9 procenta. Nyní ji zřejmě sníží nejvýše na 0,1 nebo 0,2 procenta. Lze čekat, že deflační působení klesajících cen ropy v nejbližších měsících neustane a bude dále „prosakovat“ do širší ekonomiky, primárně skrze zlevňování pohonných hmot a průmyslových vstupů.

Dokud se však toto deflační působení neprojeví v citelnějším snížení inflačních očekávání tuzemských domácností a firem a dokud tedy nebude zásadněji ovlivňovat domácí poptávku, což se zatím neděje, centrální bankéři budou reagovat nejvýše jen prodloužením období, po něž hodlají českou měnu intervenčně oslabovat, a to zřejmě až za horizont roku 2016.

Deflační tlaky se nyní však zdají být natolik silné, že pokud vskutku neustanou, Česká národní banka nakonec v prvním pololetí letošního roku tak jako tak intervenuje za další oslabení koruny.

Koruna vlivem oznámení dat k cenám v průmyslu momentálně oslabuje až k blízkosti úrovně 28 korun za euro.

Newsletter