Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Čerstvý obraz americké ekonomiky: Slabý maloobchod, růst průmyslu, ale…

Smíšený obraz o vývoji americké ekonomiky nabídla dnešní sada makrodat z maloobchodu, zahraničního obchodu a průmyslu v oblasti New Yorku. Potvrdila vrtkavost v kondici a apetitu spotřebitelů, na druhou stranu vzestup sentimentu u průmyslových firem.

Maloobchod: Slabý se silným jádrem

Americké maloobchodní tržby v červnu rostly pouze 0,2% tempem, co že pro trh studená sprcha při trojnásobném očekávání a výrazné zvolnění proti vzestupně na půlprocento revidovanému květnu. V celkových tržbách negativně překvapila zejména situace v maloobchodním prodeji aut. Pokles o 0,3 % je nečekaný, protože jednotlivé automobilky hlásily na americkém trhu růst prodejů. Na druhou stranu, jádrové tržby, které očišťují volatilní položky autoprodejů, paliv, stavebních materiálů a potravin, vykázaly solidní 0,6% tempo růstu. To je naopak trojnásobek proti květnu.

Dovozní ceny: Inflace bez obav

Výrazně méně proti očekáváním stouply v červnu dovozní ceny, nadále ponechávající stranou obavy z dovážené inflace. 0,1% růst je citelně za 0,4% konsensem i +0,3 % v květnu. Výš dovozní ceny tlačily dodávky paliv, níž je naopak ponechávaly potraviny. Za rok do června kumulovaný vzestup dosahuje 1,2 %.

Čtyřleté maximum aktivity v newyorském průmyslu, ale…

Podporou mínění o kondici americké ekonomiky je červencový průzkum regionálního Fedu v New Yorku mezi průmyslovými podniky v regionu, známý jako Empire State. Varovný je ale ústup očekávání pro příští půlrok.

Respektovaný a na kondici celkové americké ekonomiky ukazující index vystřelil na 25,60 bodu z hodnoty 19,28 bodu v červnu při rozpětí odhadů ekonomů a analytiků mezi 17 a 21 body. Podniky reportovaly růst nových objednávek a pokles zásob. Smíšený zůstává v regionu obraz vývoje zaměstnanosti, klesl odpracovaný týden. Vzrostly celkové dodávky i inkasované ceny, poklesl ale (na 28,47 z 39,84 b.) výhled firem pro podmínky v nadcházejících šesti měsících.

Americký dolar na data reagoval nejprve růstem, eurodolar oslabil k 1,3600 od úrovně 1,3620 EURUSD. Následuje mírný návrat.

Newsletter