Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Červencová inflace rozproudí nezáživné obchodování

Klíčové body

  • Data o červencové inflaci budou zveřejněna v ČR a USA.
  • Růst tuzemských cen by měl zrychlit na 17,6 %.
  • Euro vůči dolaru se nadále obchoduje do strany v okolí 1,0200 EURUSD.
Zdroj: Depositphotos

Domácí měna se po čtvrtečním posílení obchoduje v úzkém pětihaléřovém pásmu mezi 24,48-53 EURCZK. Dnešní data o inflaci by mohla rozpohybovat sázky na případný budoucí růst sazeb, což by mohlo oživit i obchodování s domácí měnou. Americká inflace se udrží na jednociferných hodnotách, ta česká bude atakovat hodnoty poblíž 20 %.

Relativně nezáživné obchodování s korunou v prozatímním průběhu týdne by dnes mohla oživit data o červencové inflaci. Tržní konsenzus se momentálně nachází na 17,6 %, což by znamenalo o 4 desetiny procentního bodu vyšší hodnotu než minulý měsíc. Meziměsíčně by pak mělo dojít ke druhém po sobě jdoucímu poklesu inflace, když se očekává 1,4% růst cen.

Tato očekávání jsou dle našeho názoru moc optimistická. Analytický tým Roklen očekává hodnoty okolo 19 %. Vyšší než očekávaná inflace by mohla způsobit nárůst tržních sázek na budoucí růst sazeb. FRA sazby momentálně nezaceňují další růst úrokových sazeb ČNB, jejich oživení by tedy mohlo podpořit korunu v posunu pod 24,50 EURCZK.

V rámci regionu byl včera nejživější forint. Maďarská měna v období přelomu července a srpna relativně prudce posílila, během pondělního obchodování se jí už na silnější úrovně dostávalo obtížněji. V Maďarsku jsme červencovou inflaci sledovali již včera. Jádrová složka se tam vyšplhala na 16,7 % a o 1,9 procentního bodu překonala tržní očekávání. Meziměsíčně tam pak ceny rostly o 2,3 %. Forint v odpoledních hodinách dle našeho včerejšího předpokladu oslaboval a vrátil se nad oblast supportu v okolí 395 EURHUF. Dnes ráno otevírá poblíž 397 EURHUF.

Inflace bude zveřejněna i v USA, kde se čeká pokles z předchozích 9,1 % na 8.7 %. V meziměsíčním vyjádření by pak ceny měly růst pouze o dvě desetiny procenta. Výraznější překvapení by mohlo rozhýbat relativně mrtvý hlavní měnový pár, který se už téměř tři týdny obchoduje do strany v okolí hranice 1,0200 EURUSD. Technické indikátory na denním, čtyřhodinovém ani hodinovém grafu momentálně také nenabízí žádné signály pro vstup do dlouhé či krátké pozice.

Dnešní data by tak mohla pár dolaru s eurem usměrnit, pro potvrzení jakéhokoliv pohybu však bude třeba vyčkat alespoň do konce týdne. Páteční důležitá data z amerického trhu práce, která dopadla výrazně lépe, než s čím počítaly i ty nejoptimističtější odhady, sice podpořila růst amerických výnosů a dolar, ten ale nakonec zkorigoval zpět ke zmiňované hranici 1,0200 EURUSD. Pro opuštění tohoto pásma tedy bude zapotřebí kombinace silnějších fundamentálních impulzů a pravděpodobně i obecného zhoršení nálady na trzích.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0208 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0170 do 1,0291 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,98 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,43 až 24,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,82 do 24,11 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter