Češi a obavy z budoucnosti. Němci vstoupili do jara optimisticky

Čeští spotřebitelé se více obávají o svou práci a vlastní finanční situaci, ukázal Český statistický úřad. Na světových trzích včerejší zprávy pomohly zejména euru, poté co index nálady německých podnikatelů ukázal nejlepší číslo od prosince roku 2014.

Statistický úřad zveřejnil indikátor ekonomického sentimentu, který klesl jak u spotřebitelů, tak u podnikatelů. Spotřebitelský index spadl o 1,8 b. na 104,6, podnikatelský o 1 b. na 95,5. Nižší je v obou případech i meziročně. Za propadem u spotřebitelů stálo zejména mírné zvýšení obav ze ztráty zaměstnání a zhoršení finanční situace v následujících dvanácti měsících. U podnikatelů klesl sentiment v průmyslu, obchodu i ve službách. Pozitivní výsledek zaznamenalo pouze stavebnictví.

Další zveřejněná čísla už byla spíše formálního charakteru. Česká národní banka například zveřejnila vlastní bilanci a výsledky investiční pozice a zadluženosti České republiky vůči zahraničí. Schodek investiční pozice mezikvartálně ve čtvrtém čtvrtletí stagnoval a meziročně se snížil o 12,6 miliardy. Snížil se také zahraniční dluh, celkem o 14,8 miliardy.

Koruna během dne bojovala s eurem a přes posílení až pod 25,72 EURCZK a následné prudké oslabení až nad 25,78 EURCZK se nakonec vrátila na otevírací pozice na úrovní 25,75 EURCZK. K dolaru se koruně v souhrnu včera dařilo a postupně posílila až na 22,76 USDCZK, přičemž si dvakrát sáhnula i pod 22,72 USDCZK, ale posílení neudržela.

Aktuálně se česká měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,71 až 25,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,62 až 22,86 USDCZK.* 

Na euru i dolaru byl co do zpráv včera relativní klid. Potenciál zahýbat s kurzem využil pouze index Ifo pro Německo. Dařilo se mu výrazně lépe, než se očekávalo.

Index podnikatelského klimatu za březen vrostl z 98,5 na 99,6 b., přičemž se očekávala stagnace. Podobně vzrostl oproti očekáváním i index očekávání a index podnikatelské situace. Po šesti poklesech v řadě jde o první zlepšení, nadto nad očekávání. Obavy z krize zažehnány nejsou, index je stále na nejnižších hodnotách za poslední roky, ale pro trhy to byl vítaný optimismus.

Na eurodolaru včera vládlo euro. Pozitivní zprávy z Německa přidaly společné evropské měně ve výsledku dvě desetiny procenta na 1,1315 EURUSD. Euro se během odpoledne šplhalo i výše, až nad 1,133 EURUSD.

Živo bylo na i britské libře. O to se postaral britský parlament, který si prostřednictvím dodatku odhlasoval možnost navrhnout alternativní – nevládní – scénáře brexitu. Jednání o poslaneckých návrzích by se mělo uskutečnit ve středu, přičemž pokud by jeden z návrhů získal většinovou podporu, britská vláda není nucena se tomuto výsledku podřídit. Vedle tohoto hlasování se očekává, že dolní komora zruší pasáž zákona o brexitu, která jako pevné datum stanoví 29. březen. Očekáváme tak posun odchodu z EU alespoň do 12. dubna, jak již dříve odsouhlasili lídři EU.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1315 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,52 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1296 do 1,1356 EURUSD.*

Dnes nás čekají zejména další zprávy o důvěře Němců ve vlastní ekonomiku a zveřejnění francouzského HDP. Ve Spojených státech přijde celá řada dat ze stavebnictví, včetně pozorně sledovaného Case-Shiller indexu. Hlavní americkou zprávou bude zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry, u kterého se předpokládá mírný růst.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter