Češi dřou jako v devadesátkách

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika rostla v loňském 4. čtvrtletí meziročně po sezonním očištění o 1,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů Českého statistického úřadu. Dnešní čísla jsou stejná jako odhad statistiků z března. Analytici dle Bloomberg čekali meziroční růst jen o 1,7 procenta a meziměsíční zvýšení o 0,2 procenta.

Reálné příjmy domácností loni vzrostly o 3,1 procenta a reálná spotřeba na obyvatele meziročně vzrostla o 2,7 procenta. Důchody ze zisků náležící zahraničním vlastníkům korporací dosáhly v tomto roce 8,4 procenta HDP.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése tak data za 4. čtvrtletí minulého roku potvrzují hlavní trendy české ekonomiky. „Růst příjmů dodává domácnostem důvěru v ekonomiku a stimuluje spotřebu, která se tak stala tahounem růstu. Zvýšení mzdových nákladů na zaměstnance ubírá firmám ze zisku. V meziročním srovnání klesla míra zisku nefinančním podnikům o 1,5 procentního bodu,“ uvedl Šoltés.

Trh práce podle něj dosáhl rekordních dat hned z několika pohledů. Kromě nízké nezaměstnanosti je v České republice nejvyšší počet ekonomicky aktivních lidí od začátku měření. To vedlo v minulém roce k nejvyššímu počtu odpracovaných hodin od roku 1998. „Spotřeba roste rychleji než disponibilní příjem a napříč všemi kategoriemi. Nejrychleji roste spotřeba zboží, pomaleji pak výdaje za služby,“ dodal ekonom.

Za celý loňský rok rostla česká ekonomika meziročně o 2,3 procenta. To je proti roku 2015, kdy stoupla o 4,6 procenta, výrazné zpomalení.

Odhad HDP byl podle ČSÚ zpřesněn kvůli novým údajům za sektor vládních institucí. Na tempo růstu ekonomiky to však nemělo výrazný dopad.

Newsletter