Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Češi jsou inovativní. Pandemická krize je pro firmy příležitost

Češi jsou nepochybně inovativní, Česká republika ovšem potřebuje zabrat především na strukturální úrovni inovačního prostředí. Pandemická krize, a to je na ní asi jediné pozitivum, je šance v tomto směru dosáhnout významného posunu. Pomoci k tomu má již pátý ročník Týdne inovací ČR, který se koná v době od 29. září do 4. října. Stěžejním tématem bude cirkulární ekonomika, digitální transformace a budoucnost lidské rasy z pohledu umělé inteligence. Na koho se mohou účastníci těšit? A jaké zajímavé technologie uvidí? V rozhovoru odpovídal „otec“ Týdne inovací ČR Lukáš Sedláček.

Které osobnosti byste chtěl v letošním ročníku vyzdvihnout?

I letos se návštěvníci hlavní události Týdne inovací mohou těšit na řadu mimořádných hostů. Například na Emily Shuckburgh, klimatoložku, matematičku a ředitelku společnosti Cambridge Zero na Cambridge University. Přijede také Andrea Orság, spoluzakladatelka MissionC, amsterdamské organizace, jejímž cílem je urychlit celosvětový přechod na oběhovou ekonomiku, či Diego Saikin, mj. člen projektu Beresheet, první izraelské mise na měsíc. Z českých osobností se představí třeba Michal Pěchouček, technický ředitel společnosti Avast, Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky nebo Petr Rokůsek, vizionář v oblasti udržitelné ekonomiky a moderní energetiky.

Jak se na organizaci podepsala pandemie? Budou kvůli ní platit pro návštěvníky nějaká dodatečná omezení?

Od propuknutí pandemie na jaře situaci bedlivě sledujeme a přípravy konání podléhají těm nejpřísnějším hygienickým normám, které komunikujeme zároveň s předními epidemiology a odborníky. Ano, omezení pro návštěvníky jsou bohužel nutná, všichni budou povinni mít neustále roušky během celé hlavní události. My pak budeme nanoroušky a roušky návštěvníkům také dávat při vstupu, pokud nebudou mít své. Budeme měřit teplotu při vstupu, lidé si budou muset dezinfikovat ruce a bude nutné dbát na rozestupy. Je třeba, aby byli organizátoři všech možných typů událostí, stejně jako všichni návštěvníci, maximálně obezřetní. Situace se nesmí zlehčovat.

Jak si naše Česká republika vede, co se týče inovací? Jsou Češi inovativní? Podporuje stát dostatečně inovace?

Češi podle mého názoru nepochybně inovativní jsou, ovšem Česká republika potřebuje zabrat především na strukturální úrovni našeho inovačního prostředí. Obzvlášť současná situace nám k tomu poskytuje velkou příležitost, respektive bych řekl, že je to spíše nutnost. Měli bychom se podle mého pozorně zaměřit na důležité reformy, inovace a zlepšení celé řady sektorů, tak abychom dokázali významněji zvýšit tvorbu produktů a služeb s přidanou hodnotou. Pandemická krize, a to je na ní asi jediné pozitivum, je šance dosáhnout v tomto významného posunu. V minulých letech přitom bylo vidět, že to funguje. Možnosti, které přinesly poslední krize, jednak ta globální z roku 2009 a také ta evropská dluhová z let 2012 až 2013, mnoho tuzemských firem skutečně využilo. Totéž by se mělo stát i teď. Koronavirová pandemie kromě jiného znamená strukturální změnu v ekonomice, a to je prostě příležitost i pro české firmy.

Roste zájem návštěvníků o Týden inovací? Kolik jste už prodali lístků?

Každým rokem je zájem stále větší, už jen o hlavní událost evidujeme zájem tisíců zájemců, vstupenek je také mnoho prodáno. Otázkou samozřejmě je, kolik návštěvníků nám vládní nařízení ke dni konání vůbec dovolí mít. Situace je velmi nepřehledná a zmatečná. Mrzí mne, že ČR se snaží hasit nyní již velký oheň, a to navíc s nejistým výsledkem, oheň, jehož vypuknutí bylo predikovatelné a bylo možné mu včas zabránit.

Jaké zajímavé technologie uvidí návštěvníci inovačního veletrhu?

Například na stánku Charita ČR se dozví, jak inovace dokážou pomáhat nejen u nás doma, ale také v dalekých zemích. Z jejich dílny vyšel např. stavební materiál z odpadu v Mongolsku, inovativní systém nakládání s plastovým odpadem či aplikace na předpověď počasí pro farmáře v Zambii a mnoho dalšího. Společnost Cleverlance ukáže, jak s pomocí virtuální reality zvládnete vytrénovat zaměstnance například v autoservisu, svolat meeting ve virtuální zasedací místnosti či objevit svět virtuálního bankovnictví.

To samozřejmě zdaleka není všechno. Fanoušky herního bestselleru Kingdom Come: Deliverance potěšíme stánkem vývojářského studia Warhorse Studios, díky Vocalls bude možné si popovídat s robotem při automatizované komunikaci skrze telefonní hovor atd.

Lukáš Sedláček: Vystudoval Karlovu univerzitu a Cambridge univerzitu, přednášel na New York University a Anglo-American University obory mezinárodní vztahy a etika. Založil a řídí vzdělávací institut ELAI, Týden inovací ČR a startup Poetizer. Věnuje se také publicistice a sochaření.

Newsletter