Češi mají rádi technologie. Nový projekt chce pro ně „udělat FinTech dostupnější“

Zdroj: Depositphotos

„Co je to FinTech?“ Častá odpověď, kterou můžete slyšet od lidí ve svém okolí, přijde-li řeč na finanční technologie. Češi mají technologie obecně rádi, jen je potřeba je dovzdělat. Na starost si to vzalo pět kamarádů, kteří společně založili projekt Fintree. S jakým cílem projekt zakládali a čeho chtějí dosáhnout? V rozhovoru pro Roklen24 odpovídal jeden ze zakladatelů Ondřej Machač.

Světová fintechová scéna expanduje, pozadu nezůstává ani ta česká. Na pozadí toho se skupina mladých lidí rozhodla „udělat FinTech dostupnější“. Alespoň tak to stojí na webových stránkách projektu Fintree. Ondřeji, co je to Fintree a proč tento projekt vznikl?

Jedno z nejčastějších témat, které s kamarády ať už profesně nebo na zájmové rovině probíráme, jsou finance a finanční technologie neboli FinTech. V našich debatách nám přišlo zarážející, že se v dnešní době stále najde hodně lidí, kteří platí za vedení běžného účtu, platí vstupní, výstupní a manažerské poplatky u svých investic a kdo ví, co ještě. Nechtěli jsme tento fakt jen suše konstatovat, a proto vzniklo Fintree. Magazín, který dělá FinTech dostupnější.

Jak jste se vy – zakladatelé projektu – dali dohromady? Znali jste se ze studií, z práce nebo šlo o čistou náhodu?

Průsečíkem celého týmu jsem pravděpodobně já. S kluky z redakce jsem se potkal v rámci školy, práce a prvních brigád. Potom je svedl ke společným debatám, z kterých vyústilo Fintree.

Jak vznikl název Fintree, co symbolizuje? Co je Zlatý kruh Fintree?

Název Fintree vznikl kolektivní prací a symbolizuje Fin – FinTech tree – rozvětvený strom – stejně jako je rozvětvený FinTech (InsurTech, WealthTech, Crypto atd.).

Zlatý kruh je základní pojem z knihy „Začněte s Proč“ od Simona Sinka. Je to velice inspirativní kniha, která se stala naší velkou inspirací. Pomocí Zlatého kruhu vysvětlujeme, proč Fintree existuje. Největší důraz je přitom kladen na otázku proč.

Zdroj: Fintree
Zdroj: Fintree

Jste relativně nový projekt. Jaká je vaše strategie růstu?

Sky is the limit. Zde bych nechtěl zacházet do detailů.

Chcete pracovat čistě v původní partě nebo hledáte i externí přispěvatele, případně mediální partnery?

Původní parta je silný stavební kámen, který nechceme měnit. Externím přispěvatelům se nebráníme. Spolupráce vždy musí fungovat oboustranně a dávat smysl. Mediální partnery nehledáme, chceme si zachovat nezávislost a integritu. Zde nám dává smysl navazování strategických partnerství. Takto nyní jednáme s Českou FinTechovou asociací nebo asociací CTIT, kde máme stejné cíle: Dělat FinTech dostupnější.

Jak hodnotíte českou fintechovou scénu? Pozitiva/negativa?

V posledních letech se situace na poli tuzemského FinTechu mění k lepšímu. Noviny už o něm píší i jinak než v PR článcích, spousta lidí už využívá FinTech služby, jako jsou roboadvisory platformy, chytré platební karty atd. Ovšem těchto lidí je stále celkem málo. Předpoklady k větší využitelnosti máme velké. Je vidět, že technologie mají Češi rádi. Tento trend si můžeme potvrdit na počtu bezkontaktních plateb.

Pozitivně hodnotím i apetit tuzemských bank, které si nechtějí nechat ujet vlak, a vrhly se proto do nákupů FinTech společností. Jde o to, že vývoj stejné technologie by v obří bance zabral daleko více času a peněz s nejistým výsledkem. Proto dává smysl akvizice pružné a agilní FinTech společnosti, která není zkostnatělá.

Jak se na fintech podle vás dívá česká veřejnost? Přece jen dlouho dobu jsme byli národ „konzerv“ maximálně s běžným a termínovaným účtem…

Když to řeknu otevřeně, stačí, abych řekl, že se pracuji ve FinTechu a neočekávám jinou odpověď než „Co je to FinTech?“. Toto bych rád změnil. Jde to ruku v ruce i s finanční gramotností. Pokud si člověk myslí, že má dobré zhodnocení svých prostředků na spořícím účtu a vše ostatní je velké riziko, těžko mu vysvětlíte, že si odkládáte do ETF s roboadvisory platformou. My tento fakt chceme měnit obsáhlými recenzemi, články a později i videotutoriály na jednotlivé platformy. Nejsme investiční rádci, takže platformu za vás nevybereme. Chceme, aby uživatel našel všechny potřebné informace – recenze pěkně na jednom místě, na Fintree.

Jaká je vaše vize? Chcete zůstat partou nadšenců nebo chcete Fintree posunout do stylu zaměstnání na plný úvazek?

Chceme dělat to, co nás baví. Chceme to dělat dobře s odvoláním na náš Zlatý kruh. Všechno ostatní už jsou pozitivní vedlejší efekty.

Ondřej Machač je zakladatelem FinTech magazínu Fintree a spoluzakladatelem dobročinného projektu Podpořit.cz. Dlouhodobě se věnuje inovacím a věří, že dokáží měnit život člověka k lepšímu. Mimo jiné je i Relationship Managerem v brněnském FinTechu Roger a dálkovým studentem ekonomie na Newton College.

Newsletter