Češi už nemají tak hluboko do kapsy, mohlo to být i lepší

AKTUALIZOVÁNO – Češi vydělávají více. Jejich průměrná mzda rostla v loňském 4. čtvrtletí reálně o 2,8 procenta, když trh čekal dle analytiků Bloomberg růst o 3,2 procenta. Medián mezd činil 25 061 Kč. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 4,2 procenta.

V roce 2016 dosáhla průměrná mzda výše 27 589 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 1122 Kč, tedy 4,2 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 0,7 procenta, reálně se mzda zvýšila o 3,5 procenta.

„V letošním roce očekáváme dynamiku nominálních mezd minimálně ve stejném tempu, a tedy i růst průměrné mzdy by měl překonat hranici čtyř procent. Růst bude tažen přetrvávající napjatou situací na trhu práce, kde firmy lákají zaměstnance na vyšší mzdu. Zároveň v nepodnikatelské sféře vláda slíbila růst platů státním zaměstnancům,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Analytička Raiffeisenbank Monika Junicke Růst dodala, že růst mezd je důležitý indikátor pro ČNB a dnes zveřejněný údaj zapadá do scénáře RB očekávaného konce kurzového závazku dříve než v avizované polovině roku 2017. Dobrá ekonomická kondice a růst reálných mezd signalizuje posilování české koruny v dlouhodobějším horizontu po ukončení kurzového závazku.

V loňském 4. čtvrtletí byla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství 29 320 Kč, což je meziročně o 4,2 procenta více.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda od loňského října do prosince zvýšila nominálně o 3,7 procenta, reálně o 2,3 procenta, v nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o 6,1 procenta a reálně o 4,6 procenta.

Newsletter