Češi v hokeji porazí Rusy, překvapí Švýcaři

Jaké jsou předpoklady jednotlivých zemí pro úspěch na mistrovství světa v hokeji, které začíná 1. května v Praze? Na to se ve statistické analýze podívala poradenská společnost PwC. Analyzovala mimo jiné historické výsledky na šampionátech v posledních 20 letech, počty stadionů, registrovaných hokejistů, demografické a ekonomické ukazatele či průměrnou roční teplotu. Co jí z analýzy vypadlo?  Favorizuje Čechy. Stříbro by měl získat tým Ruska a bronz Kanada, které v boji o třetí místo porazí Švédsko. Černým koněm šampionátu pak dle PwC budou Švýcaři, kteří zatím nenaplňují svůj potenciál.

„Pomocí analytických nástrojů a postupů, kterými běžně řešíme byznysové problémy našich klientů, jsme se snažili odhalit, kdo má největší šanci zvítězit na mistrovství světa. Princip je podobný, sestavíte model, do kterého zahrnete vlivy, které můžou mít na výsledek největší dopad,“ řekl Pavel Jankech, senior manažer, který se v české PwC zabývá datovými analýzami.

Skóre jednotlivých zemí, které naleznete na připojeném grafu, zohledňuje nejenom medailový zisk, ale jakékoli umístění na šampionátu. Model dle PwC vychází z veřejně dostupných dat Mezinárodní hokejové federace (IIHF) obsahujících údaje o počtu registrovaných hráčů (mužů, žen a juniorů), registrovaných rozhodčích a stadionů v každé členské zemi.

„Data jsme doplnili o proměnné, které podle nás ovlivňují předpoklady země pro úspěch v ledním hokeji. Zajímavé je, že ekonomické a demografické faktory jako hrubý domácí produkt nebo počet obyvatel nejsou dle modelu statisticky významné a výkonnost neovlivňují. Naopak nepřekvapí, že relevantní je průměrná roční teplota, neboť existuje předpoklad, že severně položené, a tedy chladnější země, bývají úspěšnější než jižní země. Druhou statisticky významnou proměnnou je údaj, kolikrát byla daná země a pořadatelem mistrovství světa v ledním hokeji. Zde vycházíme z předpokladu, že země, kde je hokej a mistrovství světa populární, by v něm měly být také úspěšné,“ doplnil Jankech.

Sestavený model pak PwC použila pro odhadnutí bodového zisku reprezentačních mužstev tak, jak by dle získaných dat měl vypadat. Výsledkem je jednak pořadí založené na odhadované „výkonnosti“ jednotlivých zemí v ledním hokeji a jednak rozdělení zemí na dvě skupiny – země, které jsou historicky na mistrovstvích úspěšnější, než by dle našich zjištění měly být, a země, které naopak svůj hokejový potenciál nenaplňují dostatečně, a mohou tak být černými koňmi soutěže.

Newsletter