Česká ekonomika loni dle analytiků rostla o 4,5 procenta

Česká ekonomika v roce 2015 podle odhadů analytiků vzrostla o 4,5 procenta. K takto vysokému růstu pomohlo hlavně čerpání peněz z fondů EU. V samotném 4. čtvrtletí pak ekonomika meziročně stoupla podle ekonomů o 4,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. První předběžné údaje o hrubém domácím produktu zveřejní statistici v úterý 16. února. Předloni ekonomika rostla o dvě procenta.

Ze zemí hospodářsky vyspělého světa Českou republiku podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy loni konzistentně, čtvrtletí po čtvrtletí, překonávala dynamikou svého růstu pouze hrstka zemí. Kromě Irska a Lucemburska to podle něj byly také Čína, Indie a Indonésie.

„Česká ekonomika beze sporu v roce 2015 překvapila velmi pozitivně, přičemž důležitou roli sehrály evropské fondy,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Na loňském růstu se z významné části podepsaly faktory přechodného rázu. Dočerpávání prostředků z fondů Evropské unie podpořilo investiční činnost.

 

Nová prognóza Evropské komise: Česká ekonomika letos vzroste o 2,3 %

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. únor 2016

 

Meziroční pokles cen ropy na světových trzích pak zapříčinil, že firmy i jednotlivci měli v porovnání s rokem 2014 více volných prostředků k jiným výdajům, než jsou pohonné hmoty,“ uvedl.

Do celoročního růstu ekonomiky se rovněž podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška promítlo zvýšené čerpání fondů EU. Druhým klíčovým faktorem bylo zrychlení růstu disponibilních příjmů domácností díky růstu zaměstnanosti a platů a stagnaci cen.

„Pokud bychom jednorázové faktory z růstu HDP očistili, ekonomika by v minulém roce rostla mezi 2,5 až třemi procenty,“ odhadl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. To odpovídá růstu, který čeká pro letošní rok.

„HDP v posledním čtvrtletí pak bylo taženo hlavně domácí spotřebou a investicemi. Negativní příspěvek čekáme od zásob. Celkově podle nás HDP vzrostlo o 0,4 procenta mezičtvrtletně, což znamená zvýšení o 4,7 procenta meziročně,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

 

Newsletter