Česká ekonomika loni rostla o 2,3 %, v závěru však klopýtla

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika loni podle předběžného odhadu rostla meziročně o 2,3 procenta. V samotném 4. čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 1,7 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,2 procenta. Uvedl to dnes Český statický úřad. Čísla za 4. čtvrtletí byla za očekáváním analytiků. Podle agentury Bloomberg se čekal meziroční růst o 2,3 procenta a mezičtvrtletní zvýšení o 0,7 procenta.

„Nejvýznamnějším růstovým faktorem byla ve 4Q jednoznačně spotřeba domácností, kterou táhly vzhůru nejen vyšší disponibilní důchody v důsledku rostoucích mezd, ale i rekordní důvěra spotřebitelů,“ okomentoval dnešní data ekonom finanční skupiny Roklen Jaromír Gec. „Záporně se promítl meziroční pokles tvorby hrubého fixního kapitálu, který byl dán především vysokou srovnávací základnou z roku 2015, kdy se dočerpávaly prostředky z evropských fondů předchozího programového období a zároveň byl prodloužen pronájem letounů Gripen.“

Situace v oblasti investic se však v dohledné době pravděpodobně zlepší. „Čerpání z nového období má zatím spíše pomalejší náběh i v důsledku problémů při posuzování dopadů infrastrukturních staveb na životní prostředí. Počátkem letošního roku by již měly investice přispívat k růstu příznivě,“ dodal Gec.

Investiční klima České republiky? Blíží se „oklepání“

Po mimořádně úspěšném roce 2015 se české ekonomice dařilo zvyšovat výkonnost i v roce 2016. K jeho růstu přispívaly zejména spotřeba domácností a zahraniční obchod. Z rostoucí domácí a zahraniční poptávky těžila většina odvětví národního hospodářství, zejména zpracovatelský průmysl. Výjimkou bylo stavebnictví, jehož výkonnost byla výrazně nižší než v roce 2015.

Ekonomika ke konci roku rostla srovnatelným tempem jako v předchozím čtvrtletí. Růst HDP byl podpořen zejména zpracovatelským průmyslem. Na výdajové straně pokračoval trend předchozích čtvrtletí, kdy ve prospěch růstu HDP působily jak stabilně rostoucí spotřeba domácností, tak zahraniční poptávka.

Ztratili jste se v ekonomice? Zkuste Kompas Podnikatele

„Spotřeba domácností byla podpořena růstem mezd a platů i nízkou nezaměstnaností. Trh práce stále bojuje s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, což se odráží v růstu mezd. Průměrná mzda v roce 2016 vzrostla podle našich odhadů o 4,2 procenta a překonala tak magickou hranici tisíc eur. Zaměstnanost se zvýšila oproti roku 2015 o 1,8 procena. Dobře si vede i zahraniční obchod, který i přes drobné škobrtnutí v prosinci vykázal za rok 2016 rekordní přebytek,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Vyjma vidiny vyšších investic je stále kladen důraz na vývoj spotřeby domácností. Ta se však bude muset „poprat“ s vyšší inflací.

„V letošním roce začne působit zvyšující se inflace, která růst reálných důchodů zřejmě přibrzdí,“ míní Gec. „Přesto se i nadále očekává, že se příspěvek spotřeby domácností k ekonomickému růstu v letošním roce ještě navýší.“

Inflace v lednu nad cílem ČNB. Krok směrem ke konci intervencí?

Spekulanti, hodně štěstí při ukončení intervencí – Roklen24.cz https://t.co/yI0x2V3DZK prostřednictvím @roklen24 #ČNB pic.twitter.com/emnj065KH5

Newsletter