Česká ekonomika na cestě do recese s dvojitým dnem

Klíčové body

  • Guvernér ČNB Jiří Rusnok očekává recesi s dvojitým dnem.
  • Euro během včerejšího dne posílilo. Pokud bude pokračovat, mohlo by to představovat problém pro ECB.
  • Janet Yellenová burcuje Spojené státy k rázné akci v oblasti fiskální politiky.
Zdroj: Depositphotos

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok očekává recesi s dvojitým dnem. Euro ukázalo sílu a zpevnilo proti balíku měn, kam patří dolar, libra, jen či frank. Posilování společné měny znesnadňuje ECB dosažení inflačního cíle. Nejnovější výsledky ZEW indikátoru očekávání finančního trhu ukazují zlepšení sentimentu v Německu, v menší míře také v eurozóně. Janet Yellenová burcuje Spojené státy k rázné akci v oblasti fiskální politiky.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok očekává, že českou ekonomiku tlačí pandemie viru COVID-19 do recese s dvojitým dnem – tedy, že po prvním propadu přijde mírné zlepšení, po kterém bude následovat druhý propad. Ten by však neměl být tak hluboký, jako byl propad první. Důvodem má být dle centrálního bankéře výkon sektoru zpracovatelského průmyslu, který je během druhé, resp. třetí, vlny relativně velmi dobrý.

Recese jako taková by pro korunu představovala negativní zprávu. Kurz je však tradičně vpředhledící, tudíž by na očekávané druhé dno neměl nijak výrazně reagovat. Pro domácí měnu bude klíčový jednak světový tržní sentiment a samozřejmě ekonomický výhled spojený se zahraniční i domácí ekonomickou obnovou. Ta bude podle nás záviset zejména na rychlosti vakcinace v prostředí hrozby šíření mutace viru.

Euro během včerejšího dne zpevňovalo. Posilování společné měny může dělat vrásky Evropské centrální bance, která stále bojuje s nastartováním inflace. Členové Rady guvernérů ECB již dříve uvedli, že pozorované posilování eura k hodnotám před lednovou korekcí bylo z velké části dílem externích faktorů, jako je například oslabující dolar navazující na politiku Fedu. Na druhou stranu, intenzivně posilující evropská měna v podstatě také znamená, že trh, i přes všechna opatření ECB, nevěří v dostatečné uvolňování, což ostatně potvrzují reálné sazby na úrovni roku 2019. Pro ECB tak bude do budoucna důležité, aby tento sentiment zvrátila.

Ve prospěch silného eura – alespoň v krátkém období – hovoří i indikátor ZEW, který vychází z očekávání finančního trhu. Výsledky průzkumu mezi analytiky v lednu značí zlepšení sentimentu v Německu o 6,8 bodů na celkových 61,8 bodů. Ekonomický výhled pro Německo se zlepšil i přes řadu nejistot ve spojení s pokračujícím lockdownem. Pozitivní výsledek stojí především na zlepšení očekávání v oblasti německého exportu. Zlepšení indikátoru ZEW se v lednu dočkala také eurozóna, jejíž skóre vzrostlo o 3,9 bodů na novou úroveň 58,3 bodů.

Přesuneme-li se na druhou stranu Atlantiku, ostře sledovanou událostí bylo vystoupení příští ministryně financí USA Janet Yellenové v Senátu. Bývalá šéfka Fedu zdůraznila, že Spojené státy mají jednat ve velkém. Naráží tím přímo na připravovaný fiskální stimul ve výši 1,9 bilionu dolarů. Jednat ve velkém je dle Yellenové v současnosti nejrozumnějším řešením, pokud se USA chtějí vyhnout delší a bolestivější recesi. Benefity fiskálního stimulu mají v dlouhém období vyvážit jeho negativní dopady. Je však nutné nastavit federální rozpočet na udržitelnou cestu. Mezitím prezident Biden připravuje další balík fiskálního stimulu na podporu infrastruktury a zelené ekonomiky.

Příští ministryně financí zároveň věří, že hodnota dolaru a dalších měn by měla být určena tržními silami. Zároveň prohlásila, že Spojené státy ani ona nebudou usilovat o slabší kurz dolaru jako o ekonomickou výhodu. Cílení kurzu pro obchodní výhody je dle slov Yellenové neakceptovatelné, přičemž dodala, že by USA a její spojenci měli oponovat snahám ostatních zemí manipulovat s hodnotou měny s tímto záměrem.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2156 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2078 do 1,2179 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,12 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,07 až 26,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,39 až 21,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter