Česká ekonomika roste nejrychleji v EU, koruna s ní

(Doplněno 13:24) Česká ekonomika na začátku roku významně přidala na tempu a s velkým odstupem překonala očekávání ekonomů. Ranní data pomáhají koruně, která skokově posílila vůči dolaru i euru.

Tuzemský hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí podle prvního odhadu ČSÚ vzrostl v meziročním srovnání o 3,9 %, výrazně rychleji oproti 1,4% růstu v závěru loňského roku. Ve srovnání s posledním čtvrtletím 2014 česká ekonomika posílila o 2,8 % po 0,4% růstu v období od října do prosince loňského roku. Analytici (konsensus Bloomberg) byli ve svých odhadech výrazně střídmější, když čekali meziroční růst o 0,8 % a mezikvartální o 2 %.

Česká měna neponechala nečekaně silná čísla bez reakce. K americkému dolaru skokově posílila od svého dnešního minima 24,173 až na 23,992 a aktuálně se drží nad včera pokořenou úrovní 24,00 USDCZK. Adekvátní vývoj předvedla koruna i k euru, vůči němuž od hodnot u 27,51 zpevnila až pod 27,35 EURCZK.

Klíčový význam pro příznivý vývoj české ekonomiky měl podle ČSÚ pokračující růst téměř všech odvětví zpracovatelského průmyslu, zejména výroby dopravních prostředků a strojů a zařízení. Pozitivní ekonomický vývoj se projevil i na pracovním trhu, podle úřadu vzrostla zaměstnanost v pojetí národních účtů v prvním kvartále meziročně o 1,1 % a mezičtvrtletně o 0,7 %, což je největší růst od začátku roku 2008.

Silněji rostla rovněž hrubá přidaná hodnota (HPH), což je rozdíl mezi hodnotou výroby a služeb a náklady na jejich produkci. V prvním čtvrtletí stoupla HPH meziročně o 3,9 procenta a mezičtvrtletně o 1,7 procenta. „Na odlišný vývoj mezičtvrtletního růstu HDP a HPH měly vliv především legislativní úpravy v oblasti spotřebních daní z tabákových výrobků, které ve čtvrtém čtvrtletí 2014 ovlivnily růst HDP negativně, a v prvním čtvrtletí 2015 naopak pozitivně,“ sdělil ČSÚ.

Tempo růstu české ekonomiky od ledna do března bylo rekordní – mezikvartálně nejvyšší od prvního čtvrtletí 2006 a meziročně nejrychlejší od poloviny 2008. Za celý loňský rok česká ekonomika posílila o 2 procenta. Průměrný odhad analytiků pro celý rok 2015 činí 2,5 % a je v souladu s prognózou EK, MF a zhruba i ČNB, která v čerstvém výhledu počítá s růstem o 2,6 procenta.  

Silný region?

Česká ekonomika se tak nenechává zahanbit od sousedního Slovenska ani zbytku regionu. Slovenský hrubý domácí produkt podle údajů zveřejněných v tomto týdnu vzrostl v první čtvrtině roku o 0,8 procenta mezičtvrtletně a o 2,9 procenta v meziročním srovnání. Odhady překonala i polská ekonomika, která podle dnešních statistik v úvodu roku mezičtvrtletně posílila o 1 % a meziročně o 3,5 %. Další zástupce regionu Maďarsko v 1Q expandovalo tempy 0,6 a 3,4 procenta. 

Slovenská ekonomika roste o slibných 2,9 %. Zastíní tu českou?

Lukáš Kovanda: Český HDP „vyráží dech“

Předběžný odhad HDP za 1. čtvrtletí výrazně předčil očekávání trhu i České národní banky, s nadsázkou řečeno, „vyrazil dech“. Střed předpovědi ČNB počítal v 1. kvartále s růstem 1,9 procenta, tedy o celé dva procentní body nižším. Pokud skutečný stav nebude oproti předběžnému odhadu opravdu propastně nižší, což je krajně nepravděpodobné, lze konstatovat, že česká ekonomika definitivně přešla z fáze křehkého oživení do fáze oživení robustního. Příznivé je navíc také to, že růst je poměrně rovnoměrně rozložen mezi své jednotlivé klíčové složky, a není tak závislý pouze na jedné nebo dvou z nich, což by signalizovalo slabší vyhlídky na jeho udržitelnost. V tuto chvíli zatím nejsou patrné žádné zásadní známky toho, že by příznivý vývoj české ekonomiky neměl být v dohledné době udržitelný.

Tahounem růstu je zpracovatelský průmysl, jehož dobrá kondice do značné míry souvisí s rekordní úrovní našeho zahraničního obchodu. Ta je opřena o současné oživení eurozóny, ale například také o to, že se zatím nenaplňují pesimistické scénáře nabaleného dopadu rusko-ukrajinského konfliktu na český export a zprostředkovaně i na průmysl. 

Průzkum ČNB poprvé s Roklen: Od ekonomiky čekáme víc

Analytici: Česká ekonomika je lídrem EU

Dnešní překvapivé rekordní údaje o růstu české ekonomiky podle analytiků ukazují, že by za celý rok mohla vzrůst o více než 3 procenta. Dosud odhady ekonomů počítaly letos s růstem kolem 2,5 procenta. Česká ekonomika je navíc v mezičtvrtletním srovnání nejrychleji rostoucí mezi zeměmi EU.

„Podle bleskového odhadu se Česko v prvním čtvrtletí s přehledem stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou EU v mezičtvrtletním srovnání, přičemž v meziročním srovnání mu patří druhá příčka za Rumunskem,“ řekl hlavní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.     

Za vysokým růstem je podle analytiků oslovených ČTK částečně dopad změn spotřebních daní u tabákových výrobků. Ty na ekonomiku působily ve čtvrtém čtvrtletí loni negativně a nyní, v prvním čtvrtletí, naopak pozitivně. „Proto počítáme, že výsledek za druhé čtvrtletí už zdaleka nebude na první pohled tak skvělý, jako ten aktuální,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle Sobíška tento faktor přidal mezičtvrtletním růstu zhruba jeden procentní bod.     

„Na základě údajů za první čtvrtletí se nicméně zdá, že česká ekonomika má letos našlápnuto k růstu HDP nad třemi procenty,“ uvedl hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Po dnešku je nicméně patrné, že česká ekonomika letos míří do expanze mezi třemi až čtyřmi procenty,“ dodal Sobíšek. S růstem nad třemi procenty počítají nyní i další ekonomové, například analytik Komerční banky Jiří Škop odhaduje celoroční růst na 3,5 procenta.     

„Příznivé je navíc to, že růst je poměrně rovnoměrně rozložen mezi své jednotlivé klíčové složky, a není tak závislý pouze na jedné nebo dvou z nich, což by signalizovalo slabší vyhlídky na jeho udržitelnost,“ upozornil hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Podrobnější údaje o HDP, včetně struktury růstu, ČSÚ zveřejní 29. května. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera by případná korekce neměla být tak významná, aby to změnilo celkový nad očekávání příznivý vývoj.     

„Díky silnému růstu ekonomiky v úvodu letošního roku byl konečně překonán předkrizový vrchol české ekonomiky, tedy výkon, jehož dosáhla ve třetím čtvrtletí 2008. Více než šest let tedy trvalo, než jsme se vypořádali s následky finanční krize,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.  

Newsletter