Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Česká ekonomika zažila nejhorší rok. V závěru ji zachránil průmysl

Klíčové body

  • České HDP kleslo v roce 2020 dle předběžného odhadu o 5,6 %.
  • Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 rostlo HDP nad konsensus trhu, a to mezikvartálně o 0,3 %.
  • Nad očekávání lepší výsledek HDP pomohl koruně překonat 25,90 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Česká ekonomika zažila v roce 2020 nejhlubší propad od roku 1993. Pokles nedokázal zvrátit ani nad očekávání lepší výsledek růstu v posledním čtvrtletí, kdy HDP mezikvartálně vzrostlo o 0,3 %. Za propadem stojí především slabá spotřeba domácností, pokles investičních výdajů a výpadek zahraniční poptávky v první polovině roku. V eurozóně dosáhl mezičtvrtletní propad ekonomiky za tu samou dobu 0,7 % oproti očekávaným 0,9 %. Zlepšení oproti prognózám nezabránilo oslabení eura proti všem jeho hlavním měnovým párům s výjimkou australského dolaru. Koruna se díky nad očekávání lepšímu výsledku HDP posunula pod 25,90 za euro.

V roce 2020 byl zaznamenán nejhlubší ekonomický propad od osamostatnění České republiky. Podle předběžného odhadu byl hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost loni o 5,6 % nižší než v roce 2019. Pokles HDP byl ovlivněn především slabší spotřebou domácností. Vlivem pandemie a protipandemických opatření významně klesly také investiční výdaje. V první polovině roku byl dále zaznamenán silný propad zahraniční poptávky. Ve čtvrtém čtvrtletí kleslo HDP České republiky meziročně o 5 %. Navzdory očekávání však došlo k mezičtvrtletnímu růstu oproti třetímu čtvrtletí o 0,3 %. Zde sehrál klíčovou roli průmysl, který lvím podílem „zachraňoval“ domácí růst v závěru roku. Pravdou ale je, že i v případě maloobchodu byl výkon lepší, než tomu bylo ve druhém čtvrtletí.

Lepší než očekávané hodnoty odhadu HDP České republiky za čtvrtý kvartál loňského roku přispěly k posílení koruny, která zpevnila pod hodnotu 25,90 za euro. Za silnější kurzem vedle posledních dat stojí také skutečnost, že trhy po vyjádření guvernéra ČNB Rusnoka z minulého týdne započítávají pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb v roce 2021. Nad konsensus trhu lepší výsledek HDP tyto spekulace ještě zesílil. Zvýšení úrokových sazeb by u nás mělo přijít dříve než v ostatních zemích regionu. ČNB má oproti ostatním centrálním bankám komfort v podobě vyšší inflace. Ta by sice vlivem dopadů pandemie a uzavírek ekonomiky měla zpomalit, stále bychom se však měli nacházet v okolí inflačního cíle. Jestliže budeme v průběhu roku svědky ekonomické obnovy, domácí i zahraniční, pro kterou je klíčová vakcinace a vliv fiskální podpory, inflace a především inflační očekávání zrychlí. Na to by ČNB mohla reagovat jedním zvýšením sazeb v závěru letošního roku.

Zaměříme-li se na vývoj evropské ekonomiky, ve čtvrtém čtvrtletí kleslo sezónně očištěné HDP eurozóny mezikvartálně o 0,7 %. V celé EU byl pokles mírnější, a to o 0,5 %. Meziročně pak kleslo sezónně očištěné HDP eurozóny o 6,8 % a v celé EU o 6,4 %. Jedná se o významný propad, který byl ale nižší, než se očekávalo. Poděkování patří opět především firmám v průmyslu, kterým se daří najít cestu, jak co nejlépe fungovat v ekonomice svíjené lockdowny.

Euro i přes lepší než očekávané výsledky z posledního čtvrtletí loňského roku oslabilo proti dolaru, kdy dosáhlo na minimum za poslední dva měsíce. Společná měna oslabovala proti všem hlavním měnovým párům s výjimkou australského dolaru. Ten je pod tlakem po posledním rozhodnutí australské centrální banky zachovat současnou výši úrokových sazeb a zvýšit objem prostředků pro kvantitativní uvolňování.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2031 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2006 do 1,2083 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,40 až 21,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter