Česká ekonomika zpomalila. Kondice však zůstává slušná

Česká ekonomika během prvního čtvrtletí letošního roku zpomalila. Dle předběžného odhadu Českého statistického úřadu byl růst tažen výhradně rostoucí domácí poptávkou. Pokračoval ale i významný růst výdajů domácností a investičních výdajů firem.

Dnes zveřejněná data za první kvartál 2018 ukázala meziroční zpomalení tempa růstu tuzemské ekonomiky po očištění o cenové vlivy a sezónnost z 5,5 % na 4,5 %, přičemž očekáváno bylo 4,8 %. Mezikvartálně pak bylo dosaženo 0,5 % oproti předchozím 0,8 % a očekávaným 0,7 %.

„Na rozdíl od loňského roku byl v 1. čtvrtletí růst HDP tažen výhradně rostoucí domácí poptávkou,“ stojí ve zprávě ČSÚ. „Pokračoval významný růst výdajů domácností a investičních výdajů firem. K tvorbě hrubé přidané hodnoty kromě průmyslu významně přispěla většina odvětví služeb. Dařilo se i stavebnictví.“

Z komentáře ČSÚ tak plyne, že ekonomický růst byl tažen zejména domácí poptávkou, uvedl hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Zvýšená dovozní náročnost investic a vyšší domácí poptávka v letošním roce totiž zvyšuje dovozy ze zahraničí, což pak v kombinaci se zpomalující dynamikou vývozu statisticky snižuje příspěvek čistého zahraničního vývozu k růstu HDP. Z toho titulu tak očekáváme poměrně výrazný negativní příspěvek čistého zahraničního exportu k růstu HDP, což může patřit mezi důvody, proč růst HDP mírně zklamal,“ vysvětlil.

„Spotřeba domácností stále jede na plné obrátky, ale v první fázi tohoto roku se především tuzemské firmy a jejich investiční aktivity stávají hlavním hybatelem růstu naší ekonomiky,“ okomentoval dnešní data analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. „Problémy s hledáním zaměstnanců nutí firmy k dlouho odkládaným investicím do modernizace kapacit za účelem navýšení produktivity práce. Jen tak budou schopné vyprodukovat více se stejným množstvím zaměstnanců,“ dodal.

Navzdory tomu, že růst HDP za první čtvrtletí mírně zaostal za očekáváním, stále se patrně bude jednat o nejvyšší meziroční dynamiku v letošním roce, očekává Seidler. „Meziročnímu růst totiž pomáhá nižší srovnávací základna, i pokud by ekonomika mezičtvrtletně jen stagnovala, činil by meziroční růst téměř 4 %. V dalších čtvrtletích bude meziroční dynamika pravděpodobně slabší, a bude se pohybovat mezi 3-4 %,“ předpověděl.

I přesto, že tempo růstu ekonomiky zvolnilo, kondice českého hospodářství tak zůstává nadále slušná, a to především díky příspěvku domácí poptávky, podpořené růstem mezd, a obnovou investiční aktivity. „Současné tempo růstu je stále velmi vysoké. Vývoj ukazuje, že česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala pomalý sestup. Za celý letošní rok očekáváme zpomalení růstu HDP na 3,5 %,“ uzavřel Červenka.

Newsletter