Česká komodita, která vydělává? Ano, zhodnocení až 100 %

Investice v rámci českého trhu nejsou zrovna ty, které by dosahovaly astronomických výšin. Obzvláště to platí v oblasti komodit. Letos se však objevila příležitost, na které se zhodnocení pohybovalo až kolem 100 %. O jakou komoditu se jedná? O seno.

Po loňském suchu je letos málo sena a jeho cena tak dramaticky stoupá. Například v Jihočeském kraji cena místy vzrostla o 90 až 100 procent. Chovatelé dobytka, kteří si neudělali dostatečné zásoby, mají problém. Někteří připouští, že by mohli zmenšovat svá stáda. ČTK to řekli zemědělci, kteří hospodaří na jihu Čech.

Loňské sucho způsobilo, že vůbec nebyly otavy, tedy druhá senoseč. „Vlivem velkého sucha bylo loni v jižních Čechách velice málo trávy. Problém je ale i s objemovými a bílkovinnými pícninami jako je jetel, vojtěška, ale i s kukuřičnou siláží, která slouží jako potrava pro hovězí skot,“ uvedla Hana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komora Jihočeského kraje. „Pokud by se situace měla letos opakovat, pak už by to bylo na hraně katastrofy,“ uvedla Šťastná.

Podle Václava Bílka, který hospodaří na Šumavě, cena sena stoupla o devadesát až sto procent. „Já naštěstí nepotřebuji nakupovat, ale takové mám informace od kolegů, kteří hospodaří vedle mě,“ uvedl Bílek. Zhruba tři a půl metrákový balík sena stál podle něj loni 300 korun, teď se prodává za 500 až 600 korun. Tomáš Svoboda, který má svou farmu v Dolním Dvořišti u hranic s Rakouskem, má podobné informace. „V minulém roce se cena pohybovala okolo 1,7 koruny za kilo. Letos běžně přesahuje dvě koruny, ale stoupá i výš. Velký zájem o naše seno je i v Rakousku. I tam měli v létě velké sucho,“ řekl.

„Jako správný hospodář mám sena dostatek, ale ceny rapidně stouply. Nárůst se pohybuje v rozmezí od 50 do 100 procent. Záleží na nabídce a poptávce,“ uvedl Josef Jůn, soukromý zemědělec z Libějovic na Strakonicku. Podle nich by to mohlo znamenat, že by chovatelé museli časem snížit velikost svého stáda.

Gabriela Kozáková, která provozuje Jezdeckou tělovýchovnou jednotu Vondrov v Hluboké nad Vltavou, říká, že má štěstí. Dodávky sena mají dlouhodobě nasmlouvané. Nakupují tedy za stejnou cenu jako v předchozích letech. „Opačný případ by mohl znamenat katastrofu. Ceny v kraji vystoupaly o desítky procent,“ uvedla Kozáková s tím, že nakupuje tři a půl metrákový balík za 450 Kč bez dopravy. „Nedávno mi volal prodejce sena a nabízel stejné množství za 1000 korun. Když jsem ho odmítla, tak mi řekl, že ho bez problému prodá jinde,“ dodala.

Newsletter