Česká koruna je „kráska mezi ošklivkami“

Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka je monetárně nezávislá a tuto nezávislost plně využívá. Samotné zvyšování sazeb je správně. Česká koruna je pak „kráska mezi ošklivkami“. Když se podíváte kolem, nenaleznete lepší partii, řekl v rozhovoru specialista na finanční trhy skupiny Roklen Dušan Vaškovic. Které faktory budou mít vliv na další vývoj kurzu? A mají investoři do amerických aktiv očekávat tzv. Fedu put?

Jak vnímáš současné inflační prostředí v české ekonomice? Reaguje na něj ČNB adekvátně?

Děkuji za takovou přímočarou otázku. Můj dlouhodobý názor je, že jedním z pozitivních výsledků ekonomické transformace devadesátých let bylo zachování domácí měny, české koruny. Díky tomu si ČNB mohla udržet monetární nezávislost na eurozóně, kterou teď může využít v plné síle. Co se týče inflace u nás, jejím hlavním hybatelem je cena elektřiny a plynu. Sekundárním faktorem jsou inflační očekávání. Zvýšená peněžní zásoba měla spíše vliv na cenu aktiv (akcie, nemovitost) než na cenu spotřebního zboží. Tím se lišíme například od USA, kde měla vliv úplně na všechno. Jak už jsem předeslal, ČNB má plně “nabito“ a může používat širokou paletu nástrojů, včetně zvyšování krátkodobých sazeb. Dělá to a je to správně.

Česká koruna má za sebou zpevnění, díky kterému se dostala až na nejsilnější hodnoty za zhruba jedenáct let. Jaký odhaduješ její další vývoj v průběhu roku?

Říkám všude, že česká koruna je „kráska mezi ošklivkami“. Když se podíváte kolem, nenaleznete lepší partii. Má rostoucí úrokové sazby, centrální banku, která je nezávislá na vládě, a nízké celkové státní zadlužení. Jsem proto přesvědčen, že koruna bude i nadále posilovat vůči středoevropským měnám i euru. Jako negativní faktor bych viděl propuknutí otevřeného válečného konfliktu na Ukrajině. Jako další negativní faktor bych viděl problémy koncernu VW při transformaci na elektromobilitu.

Silné inflační tlaky pozorujeme také v americké ekonomice. CEO banky JPMorgan Jamie Dimon nedávno uvedl, že by Fed měl letos zvýšit sazby šestkrát. Prognóza Fedu naznačuje „pouze“ tři kola navyšování. Jak se podle tebe měnový výbor zachová?

Pan Dimon je znám svými nekonvenčními prohlášeními a několikrát v minulém roce jimi rozvířil nudnou hladinu bankovního světa. Tento jeho výrok o šesti zvednutích je podobného ražení, ale nese s sebou i určité racionální jádro. I když to veřejně nepřiznají, představitelé Fedu moc dobře vědí, že při současném zadlužení vlády USA a korporátního sektoru by prudké zvýšení úrokových sazeb mělo katastrofické následky. Druhou věcí, kterou Američané nikdy nekomentují, ale se kterou velmi kalkulují, je, že podstatnou část amerického dluhu drží zahraniční investoři. Americká inflace je v tomto případě určitou formou tichého zdanění, kterou na těchto investorech vybírají. Úkolem Fedu proto bude najít střední cestu mezi touto Skyllou a Charybdou. Musí zvednout natolik, aby udrželi inflaci ve snesitelné výši, zároveň aby nezadusili růst HDP a zároveň nenaštvali zahraniční investory, od kterých vybírají „výpalné“. Vskutku monstrózní problém, při kterém nebude obtížné udělat chybu. Osobně si myslím, že na krátkou dobu se americké úrokové sazby dostanou až na úrovně pět až šest procent.

Jak se mohou investoři připravit na zvýšení amerických sazeb? Jakou tržní reakci mají očekávat?

Jedinou věcí, které bych se při zvyšování úrokových sazeb vyvaroval, jsou investice do fixed income produktů. Neříkám úplně, ale s rozumem. Dalším sektorem, který je ohrožen, jsou spekulativní růstové akcie, tech firmy v červených číslech a krypto. U některých z těchto segmentů již dochází k podstatným korekcím. Na trhu je velmi oblíbené pořekadlo o tzv. „Fed put“. Držitelé akcií věří, že Fed nikdy nedopustí, aby ceny akcií příliš spadly. Obávám se, že toto pravidlo přestane alespoň na nějakou dobu platit.

Bude mít zvýšení amerických sazeb dopad například i na korunu?

Domnívám se, že pohyby na úrocích nebudou mít v první fázi příliš velký vliv na měny obecně. Dají se očekávat krátkodobé pohyby, nicméně žádný dlouhodobý trend se nenastartuje. Koruna bude reagovat na domácí ekonomickou situaci a Ukrajinu. Na dolarové sazby nikoliv, alespoň zpočátku.

Od našeho posledního rozhovoru, kdy jsme řešili dění na energetickém trhu, uplynulo několik měsíců. Jak se za tu dobu posunul evropský trh s energiemi? Došlo na nějaké uvolnění, nebo jsou cenové tlaky nadále zvýšené?

Trh s energiemi v Evropě je kapitola sama pro sebe. Zpočátku se zdálo, že se jedná o krátkodobý výkyv způsobený rychle rostoucí celosvětovou poptávkou po zemním plynu, avšak s postupující dobou se zvyšuje pravděpodobnost, že se změní v chronickou nemoc. Je zde několik důvodů. Zaprvé to je politická situace na Ukrajině, jejíž řešení není možno dohlédnout. Zadruhé to je až absurdní nečinnost unijních orgánů i vlád největších evropských hráčů, jako je Německo a Francie. Jestli je něco důkazem nevyzrálosti Evropy i jejích orgánů, je to energetická krize. Na firemní úrovni panuje nervozita. Firmy se smířily se zvýšenými náklady na energie v letošním roce. Valná většina z nich se zajistila dlouho před krizí. Problém nastane v příštím roce, kdy i těm šikovnějším stoupnou ceny o desítky procent. Pokud neklesne cena plynu na úroveň 20-30 EUR/MWh, čekejme revoluci v tom špatném slova smyslu.

Jak vnímáš debaty o Greendealu? V poslední době se hovořilo například o tom, že by tento program mohl mít strukturální dopady s ohledem na vyšší inflaci, což by mohlo vést k potřebě zvýšit evropské úrokové sazby.

Přiznám se, že na „zelenou transformaci“ nemám moc velký názor. Obecně nevěřím žádným novým trendům, které nám jsou nadiktovány politickou reprezentací a nevycházejí z ekonomických principů. Tyto aktivity končí většinou úplně jinak, než byly zamýšleny. Zjednodušená ideologická hesla jsou dobrá na mobilizaci lidí a jejich manipulaci, reálná řešení přináší život a jsou většinou bolestivá. Je třeba, aby si lidé uvědomili, že drancujeme planetu, která nás živí, a začali se podle toho chovat. Začněme u sebe.

Dušan Vaškovic (Twitter: @Dusa_Vaskovic) část své kariéry prožil na finančních trzích, část na trzích s energiemi, zejména s elektřinou a plynem. Jeho poslední působení bylo jako CEO Energie č.s., dodavatele energií založeného Českou spořitelnou a posléze prodaného skupině Bohemia Energy. V současné době působí ve finanční skupině Roklen.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter