Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Česká makrodata pohánějí korunu, dolar na vrcholu

Páteční nečekaně pozitivní zpráva z amerického trhu práce ukázala, že americká ekonomika v minulém měsíci vytvořila 295.000 nových pracovních míst. To mělo za následek masivní posílení amerického dolaru, který se během pátečního dne vyšplhal na nová 11letá maxima vůči koši hlavních světových měn. Evropská společná měna klesla vůči dolaru až na 1,08215 dolaru za euro, nejnižší úroveň od září 2003. Ačkoliv dnes dolar odevzdává část svých pátečních zisků, aktuálně vůči euru na 1,0885 dolaru za euro, sentiment se stále drží na straně dolarových býků.

Americký trh práce se prudce lepší. Investoři vyhlížejí růst sazeb

Nadále se lepšící údaje z amerického trhu práce zvyšují pravděpodobnost brzkého zvýšení úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem. Ten drží sazby na historicky nízkých úrovních již od roku 2009, kdy finanční svět postihla finanční krize. Podle většiny analytiků dobré zprávy z trhu práce znamenají, že velká část trhu nyní očekává zvyšování úrokových sazeb při červencovém setkání americké centrální banky.

Páteční den přinesl zvýšenou volatilitu i na české koruně. Ta vůči americkému dolaru propadla až na 25,2465 koruny za dolar, nejslabší úroveň od listopadu 2005. Stejně tak jako euro, dnes koruna vůči dolaru posiluje, což je způsobeno nejen mírným oslabováním americké měny, ale i dnes ráno vydanými českými makrodaty, v podobě mírné inflace a snižující se nezaměstnanosti. Koruna vůči dolaru aktuálně obchoduje o více jak 0,6 procenta silnější, na 25,02 korunách za dolar.

Deflace si stále „dává na čas“

Nezaměstnanost v únoru poměrně citelně poklesla

Vůči euru koruna pokračuje ve svém růstu z minulého týdne, jenž byl převážně způsoben opětovnou kritikou prezidenta Zemana směřující na adresu představitelů České národní banky v čele s guvernérem Singerem. Aktuální kurz české měny se vůči euru pohybuje na úrovni 27,24 koruny za euro, koruna je tedy silnější o 0,3 procenta oproti pátečnímu závěru. Není vyloučeno, že vzhledem k pozitivním zprávám z české ekonomiky a býčímu sentimentu v důsledku Zemanových verbálních intervencí bude koruna zpočátku týdne nadále posilovat.

Newsletter