Česká měna „oslavila“ 25 let od vzniku oslabením

Česká koruna, která včera oslavila 25 let od svého vzniku, včera oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Bankovky, které před čtvrtstoletím vznikly, se používají dodnes. Dnes bude zveřejněn zápis z jednání bankovní rady České národní banky a již vyšla Zpráva o inflaci. Koruna včera oslabovala v odpoledních hodinách, reagovala na nervozitu na akciových trzích. Aktuálně je kurz na 25,34 EURCZK a 20,65 USDCZK.

Zatímco situace na trhu eura s dolarem se uklidnila, další výprodeje na americkém akciovém trhu doprovodil nárůst rizikové averze, což se projevilo i v oslabování středoevropských měn, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Dnes se dozvíme, zda něco odkryje zápis z jednání centrální bankéřů, kteří 1. února v oslabené sestavě jednomyslně rozhodli zvýšit hlavní 2T repo sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 procenta. Společně s tím zvýšili i lombardní sazbu, a to o 50 bodů na 1,5 procenta. Ta diskontní pak zůstala beze změny na 0,05 procenta. ČNB nově zveřejnila i odhadovanou trajektorii kurzu koruny. Letos by měla podle prognózy dosáhnout průměrného kurzu 24,90 za euro. V tom dalším pak došlo na revizi z 24,80 EURCZK na 24,50 EURCZK.

Co se inflace týče, tak meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 2,4 procenta z 2,6 procenta v listopadu. Průměrná míra inflace za celý loňský rok byla 2,5 procenta. To je nejvyšší hodnota za posledních pět let.

Na čísla z tuzemského trhu práce koruna včera nijak nereagovala, vyšla v souladu s očekáváním. České firmy dál trápí nedostatek pracovní síly.  „Podíl nezaměstnaných na začátku roku zaznamenal mírný růst a dosáhl tak své nejvyšší úrovně od srpna. V dalších měsících bude podíl nezaměstnaných znovu klesat s tím, jak se začnou objevovat sezónní práce. Počet volných pracovních míst zaznamenal další nárůst, což ukazuje, že práce je, ale nedaří se na trhu najít vhodné uchazeče, uvedl Zeisel. „Od března začnou podíl nezaměstnaných tlačit dolů sezónní faktory. Na své minimum by se měl dostat v podzimních měsících, kdy očekáváme, že dosáhne 3,3 procenta. Jeho průměr by letos měl činit 3,5 procenta po loňských 4,1 procenta,“ dodal.

Dolar se včera nejprve pomalu se blížil k úrovní 1,2200 EURUSD, později zisky umazal. Aktuálně se obchoduje na 1,2274 EURUSD. Dolar podporuje růst výnosů u dluhopisů vlády Spojených států a také těží z výprodeje na globálních akciových trzích a z vyhlídek na další zvyšování úrokových sazeb v USA.

Zajímavé věci se od minulého pátku dějí na Wall Street. Index Dow Jones včera odepsal více než 1000 bodů pod hranici 24 tisíc bodů, dostal se do korekce. Japonský jen vůči dolaru se v reakci na pád Wall Street přiblížil ke čtyřměsíčním maximům. 

Kalendář zahraničních událostí je v závěru týdne chudý. Jen v 16:00 budou v USA zveřejněny velkoobchodní zásoby za prosinec.

 

Newsletter