Česká rafinérská se po pěti letech dohodla s Mero na přepravě ropy

AKTUALIZOVÁNO: Česká rafinérská ze skupiny Unipetrol se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů Mero. Nová smlouva je platná od 1. ledna 2016, společnosti budou ještě jednat o výši přepravního tarifu. Jednání trvala od roku 2010.

Smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou. Jak Unipetrol, tak Mero přiznávají, že právě na výši přepravního tarifu dosud jednání vázla především.​​ „Dohoda, jejíž podpis zohledňuje zájmy obou smluvních stran, je významným prvkem k posílení surovinové bezpečnosti. Jasně vymezuje podmínky spolupráce obou společností při dodávkách ropy do České republiky,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

Mluvčí Mera Radomíra Doležalová uvedla, že od poloviny roku 2013 až do začátku letošního roku žádná písemná smlouva mezi společnostmi uzavřena nebyla. „Do roku 2013 byla písemná smlouva. Od té doby obě strany pokračovaly ve spolupráci v souladu se smlouvou, která už nebyla platná,“ řekla Doležalová. „Dosud jednání vázla hlavně na přepravním tarifu. Obě strany se nyní dohodly na ostatních podmínkách smlouvy s tím, že přepravní tarif bude dál předmětem jednání,“ dodala.

Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda doplnil, že obě společnosti se navíc zavázaly pokračovat v jednání o novém přepravním tarifu tak, aby mohl být uplatněn v průběhu letošního roku. Jednání o něm byla prodloužena do 31. března 2016.

Předseda dozorčí rady Unipetrol Jacek Krawiec rezignoval

Obě firmy se dostaly loni do sporu. Šéf Mero Stanislav Bruna v březnu prohlásil, že polský PKN Orlen, který je vlastníkem Unipetrolu, by mohl zpracování ropy v Česku zastavit. PKN reagoval, že neplánuje ukončení výroby a uzavření rafinérií v ČR.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku. Provozuje rafinérie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Roční kapacita obou českých rafinérii je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Nakoupená ropa proudí do ČR jednak ropovodem Družba z Ruské federace, jednak z italského Terstu ropovodem TAL do německého Vohburgu a odtud ropovodem IKL do centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Prostřednictvím ropovodu Družba je dopravována ropa do rafinérie v Litvínově, ropovodem IKL je zásobována rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Česká rafinérská přebírá ropu na hranici areálu a po uskladnění ji čerpá k vlastnímu zpracování.

Duda dodal, že po nedávném podpisu dodatku smlouvy se společností Transpetrol, která provozuje ropovod Družba na Slovensku, má nyní Unipetrol podmínky pro přepravu ropy do České republiky dlouhodobě nastaveny.

Mero ČR je jediným přepravcem ropy do České republiky potrubními systémy, tj. ropovody. Předloni společnost meziročně zvýšila čistý zisk o více než 55 procent na 465 milionů korun. Tržby pak vzrostly o 14,4 procenta na 2,05 miliardy korun. Mero v roce 2014 zvýšilo i objem přepravené ropy, a to o 12,4 procenta na 7,48 milionu tun.

Unipetrol chystá největší investici v české petrochemii. Dividenda?

Newsletter