Česká republika se v letošním žebříčku konkurenceschopnosti IMD posunula na 33. místo z 60 zemí

Česká republika se v letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského institutu IMD posunula po čtyřech letech poklesu výše. Polepšila si o dvě příčky a vrátila se na předloňské 33. místo z 60 hodnocených zemí.

První příčku v globální konkurenceschopnosti zemí si udržely Spojené státy americké, a to díky ekonomice, lepším údajům z trhu práce a dominanci v technologiích a infrastruktuře. V první desítce došlo jen k drobným změnám. Malé ekonomiky jakou jsou Švýcarsko (2.), Singapur (3.) a Hong Kong (4.) si drží svou pozici díky exportu, efektivitě a inovacím.

Mezi zeměmi střední a východní Evropy si nejvíce polepšilo Estonsko (30.), které poskočilo meziročně o šest příček nahoru. Další v žebříčku těchto zemí je Česká republika (33.) následovaná pobaltskými zeměmi a Polskem (36.), které si však o tři příčky pohoršilo. Slovensko je až 45. a Maďarsko dokonce na 48. příčce.

IMD sestavuje svůj žebříček konkurenceschopnosti na základě 4 hlavních kritérií, kterými jsou ekonomický výkon země, efektivita vlády, efektivity podniků a infrastruktura. Tyto 4 faktory jsou rozpracovány každý do dalších 5 dílčích kritérií. Data získává IMD od MMF, Světové banky, OECD, ILO i soukromých organizací jako je PWC, CB Richard Ellis nebo Mercer HR Consulting.

Newsletter