Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Už jsme prorazili středový kurz 1,070 EURUSD.

Česká smršť dat. Fed večer pravděpodobně zvýší sazby

Eurokoruna se stále obchoduje na 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem česká měna zpevňuje na 25,42 USDCZK. EURUSD se pohybuje rovněž v neprospěch dolaru na 1,062. Tento vývoj je způsoben nervozitou ohledně dnešního zasedáním americké centrální banky, která s největší pravděpodobností zvýší úrokové sazby.

V Česku se dnes dočkáme dat z průmyslové výroby, maloobchodních tržeb a stavebnictví. Koruna na páru s eurem bude pokračovat v obchodování do strany v těsné blízkosti intervenční hranice 27,00 EURCZK. Nedomníváme se, že by dnešní data měla mít kurzotvorný vliv. Měnový pár EURCZK by se tak i nadále měl držet v pásmu 27,02 – 27,04.

Lehké zklamání včera přinesl index cen průmyslové produkce v eurozóně, který skončil na 0,9 %, zatímco analytici očekávali 1,2 %. Zveřejněn byl dále německý ZEW index, který vyjadřuje očekávání ohledně budoucího ekonomického růstu. Indikátor nyní dosahuje 12,8 bodů, zatímco trh pracoval s odhadem na 13. V březnu se ale i tak zlepšil o 2,4 bodů.

Další zajímavostí včerejšího dne bylo výrok spolkového ministra financí Wolfganga Schäubleho, podle něhož jsou prý úrokové sazby v eurozóně nastaveny příliš nízko.

Nadhodnocený trh? Je to nejhorší od roku 1929

Eurodolar má za sebou včerejší zpevnění až k 1,060 EURUSD. Aktuálně se však vinou oslabujícího dolaru posunul na 1,062 EURUSD.

Ve středu jsme se dočkali amerického indexu cen výrobních manažerů. Ukazatel v únoru klesl na 0,3 %, v lednu pak dosahoval 0,6 % meziměsíčně. Dnes budou spolu s americkou inflací, která by podle analytiků měla stagnovat na, zveřejněny maloobchodní tržby. U těch očekáváme drobné zpomalení na 0,2 % z předchozích 0,4 %.

Nejdůležitějším fundamentem dne ale bude zasedání americké centrální banky. Fed by měl oznámit nejen zvýšení úrokových sazeb (dle odhadů agentury Bloomberg se 100% pravděpodobností), ale také aktualizovat ekonomickou prognózu a na základě ní naznačit případné další změny v nastavení měnové politiky. Navýšení úrokových sazeb by mělo proběhnout o čtvrt procentního bodu do pásma 0,75 – 1,00 %.

Dnes tak měnový pár EURUSD vidíme v pásmu 1, 059 až 1, 065. Vůči koruně by se měl dolar držet v pásmu 25,46 – 25,48 USDCZK.

Digitální boom. Kapitalizace kryptoměn téměř 25 miliard dolarů

Newsletter