Česká smršť dat. Fed večer pravděpodobně zvýší sazby

Eurokoruna se stále obchoduje na 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem česká měna zpevňuje na 25,42 USDCZK. EURUSD se pohybuje rovněž v neprospěch dolaru na 1,062. Tento vývoj je způsoben nervozitou ohledně dnešního zasedáním americké centrální banky, která s největší pravděpodobností zvýší úrokové sazby.

V Česku se dnes dočkáme dat z průmyslové výroby, maloobchodních tržeb a stavebnictví. Koruna na páru s eurem bude pokračovat v obchodování do strany v těsné blízkosti intervenční hranice 27,00 EURCZK. Nedomníváme se, že by dnešní data měla mít kurzotvorný vliv. Měnový pár EURCZK by se tak i nadále měl držet v pásmu 27,02 – 27,04.

Lehké zklamání včera přinesl index cen průmyslové produkce v eurozóně, který skončil na 0,9 %, zatímco analytici očekávali 1,2 %. Zveřejněn byl dále německý ZEW index, který vyjadřuje očekávání ohledně budoucího ekonomického růstu. Indikátor nyní dosahuje 12,8 bodů, zatímco trh pracoval s odhadem na 13. V březnu se ale i tak zlepšil o 2,4 bodů.

Další zajímavostí včerejšího dne bylo výrok spolkového ministra financí Wolfganga Schäubleho, podle něhož jsou prý úrokové sazby v eurozóně nastaveny příliš nízko.

Nadhodnocený trh? Je to nejhorší od roku 1929

Eurodolar má za sebou včerejší zpevnění až k 1,060 EURUSD. Aktuálně se však vinou oslabujícího dolaru posunul na 1,062 EURUSD.

Ve středu jsme se dočkali amerického indexu cen výrobních manažerů. Ukazatel v únoru klesl na 0,3 %, v lednu pak dosahoval 0,6 % meziměsíčně. Dnes budou spolu s americkou inflací, která by podle analytiků měla stagnovat na, zveřejněny maloobchodní tržby. U těch očekáváme drobné zpomalení na 0,2 % z předchozích 0,4 %.

Nejdůležitějším fundamentem dne ale bude zasedání americké centrální banky. Fed by měl oznámit nejen zvýšení úrokových sazeb (dle odhadů agentury Bloomberg se 100% pravděpodobností), ale také aktualizovat ekonomickou prognózu a na základě ní naznačit případné další změny v nastavení měnové politiky. Navýšení úrokových sazeb by mělo proběhnout o čtvrt procentního bodu do pásma 0,75 – 1,00 %.

Dnes tak měnový pár EURUSD vidíme v pásmu 1, 059 až 1, 065. Vůči koruně by se měl dolar držet v pásmu 25,46 – 25,48 USDCZK.

Digitální boom. Kapitalizace kryptoměn téměř 25 miliard dolarů

Newsletter